PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 05. maijs

Ģederts, Ģirts

6654.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Ik rudeni skolēnu vecākiem nākas saskarties ar vienu un to pašu problēmu - viņiem jāpieradina bērni pie normāla miega un nomoda cikla.

Panākt, lai skolēni laicīgi ietu gulēt un no rītiem spētu pamosties pilnībā atpūtušies, vecākiem nebūt nav tas vieglākais uzdevums.

Neiroloģijas profesors Sandžīvs Kothare (Sanjeev Kothare) sarunā ar CBS News uzsvēris, ka nepareizs miega režīms un miega bads atstāj negatīvu iespaidu uz veselību, turklāt neļauj skolēniem mācību stundu laikā koncentrēties.

Vasaras brīvlaikā bērniem nereti tiek atļauts nomodā palikt krietni pēc pusnakts un mosties tad, kad viņi paši to uzskata par nepieciešamu - reizēm pat agrā pēcpusdienā. Sākoties mācību gadam, no šī pieraduma ir ļoti grūti atbrīvoties, un bieži vien vecāki, kuri vakaros mudina savas atvases doties gulēt, jo nākamajā rītā agri jāceļas, dzird atbildi: "Bet man vēl nemaz nenāk miegs!" S. Kothare uzsver, ka šādos gadījumos skolēnu vecākiem jādemonstrē stingrība, jāuzstāj, lai bērns tomēr dotos pie miera.

Speciālists gan norāda, ka pārmaiņas ieteicams veikt pakāpeniski - piemēram, ja bērns ieradis vasarās doties gulēt ap diviem naktī, nav nekādas jēgas viņu uzreiz mēģināt nolikt gulēt deviņos vai desmitos vakarā. S. Kothares ieteikums ir katru vakaru gulētiešanu izsludināt aptuveni 20 minūtes vai pusstundu agrāk nekā iepriekšējā vakarā. Pats pareizākais ir tā sākt rīkoties jau apmēram divas nedēļas vai desmit dienas pirms mācību gada sākuma - tad pirmajā skolas dienā bērns jau būs pieradis pie jaunā diennakts ritma. Lielākajai daļai skolēnu sestdienu un svētdienu rītos nav nepieciešams agri celties, taču S. Kothare brīdina, ka arī šajās dienās pareizo miega ciklu nepieciešams ievērot. Maksimums, ko var atļauties - piektdienas vakaros ļaut bērnam doties gulēt divas stundas vēlāk nekā ierasts (un sestdienās ļaut pagulēt divas stundas ilgāk), bet naktī no sestdienas uz svētdienu šai nobīdei nevajadzētu pārsniegt stundu. Atšķirībā no daudziem citiem kolēģiem, S. Kothare ir pārliecināta, ka bērniem par labu nenāk diendusa.

Vecākiem jāatceras, ka uz bērna organismu būtisku iespaidu atstāj kofeīns, ko satur kafija un daudzi saldinātie dzērieni. Pētījumi liecina, ka tas organismā saglabājas 8 līdz 10 stundas, darbojoties kā stimulators un neļaujot iemigt. Tādēļ S. Kothare iesaka pēc launaga bērniem nelietot kofeīnu saturošus dzērienus. Viņš arī norādījis, ka vismaz pusotru stundu pirms došanās pie miega nevajadzētu lietot elektroniskās ierīces - darboties ar planšetdatoru, viedtālruni vai datoru, spēlēt videospēles, skatīties televizoru. Vienā no neseniem pētījumiem konstatēts, ka divas stundas, kas pavadītas pie iPad ekrāna, par 22% samazina organisma izstrādātā melatonīna daudzumu, bet tieši šis hormons ir atbildīgs par miega un nomoda cikla ievērošanu. Ja bērns vakarā nepavisam nespēj iemigt, S. Kothare iesaka nomierinošu, klusu mūziku vai siltu dušu. Pirms gulētiešanas nenāktu par sliktu izdzert glāzi silta piena - tas veicina miegainību.

Vislabākais līdzeklis, kas palīdz no rītiem pamosties, ir saules gaisma, taču diemžēl rudeņos un ziemās skolēniem parasti nākas mosties vēl pirms saullēkta. S. Kothare iesaka iegādāties lampas, kas imitē saules gaismu - tās lieliski pilda arī modinātājpulksteņa funkcijas.