PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6577.jpeg
Foto: mehmetcan / 123RF
Losandželosas skolu apgabals nolēmis, ka par salīdzinoši sīkiem skolēnu pārkāpumiem vairs netiks ziņots policijai, lai gan skolēni par tiem, protams, tiks sodīti mācību iestādēs. 

Šāds lēmums pieņemts, jo vairākos pētījumos noskaidrojies, ka bargie sodi par kaušanos, smēķēšanu vai alkohola lietošanu bieži vien noved pie tā, ka policijas redzeslokā nokļuvušie jaunieši pamet mācības, raksta ziņu aģentūra Reuters.

Gluži tāpat kā daudzi citi ASV skolu apgabali, arī Losandželosas apvienotais skolu apgabals pagājušā gadsimta nogalē ieviesa tā dēvēto nulles tolerances politiku, atgādina Reuters. Tā paredzēja ne tikai bargus disciplinārsodus par visdažādākajiem pārkāpumiem, bet arī policijas iesaistīšanu. Iepriekš gadījumos, kad skolēni slikti uzvedās, iesaistījās kautiņos, skolu administrācijas uz mācību iestādi mēdza izsaukt viņu vecākus. Kopīgi tika apspriests, kā uzlabot bērnu uzvedību, taču nulles tolerances politika paredz šādos gadījumos nekavējoties izsaukt policiju, lai tā lemtu, vai nepilngadīgajiem pārkāpējiem nav piemērojams bargāks sods. Bieži vien tāds arī tika piemērots, piemēram, pērn vairāk nekā 50 Losandželosas skolēnu arestēti par kaušanos skolas teritorijā. Turklāt recidīva gadījumā jauniešiem draudēja stāšanās nepilngadīgo tiesas priekšā un reāls ieslodzījums.

“Jauniešiem, kuri neapmeklē skolu, nav iespējams to pabeigt. Ja viņi ir ieslodzījumā, tad mācības nākas pamest,” līdzšinējās politikas maiņu skaidrojis Losandželosas apvienotā skolu apgabala vadītājs Džons Dīzijs (John Deasy). Viņš atzinis, ka nulles tolerances politika novedusi pie tā, ka aizvien vairāk un vairāk jauniešu pametuši mācības. Citi tādēļ, ka tikuši apcietināti, citi savukārt nav spējuši pārdzīvot bargos sodus par salīdzinoši sīkiem pārkāpumiem, jo apzinājušies, ka viņu personīgajās lietās jau ir ieraksts par nokļūšanu policijas redzeslokā, kas būtiski kaitē veiksmīgai karjerai. Tādēļ tagad Losandželosas skolās par pārkāpumiem, kas nav atstājuši nopietnas sekas, policijai vairs netiks ziņots, bet skolēnus gaida disciplinārsodi. Reuters piebilst, ka no nulles tolerances politikas pamazām sāk atteikties arī citos ASV reģionos. Džordžijas un Alabamas štatos, kā arī Mērilendas štata Baltimoras pilsētā pieņemti līdzīgi lēmumi.