PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6572.jpeg
Foto: evdoha / 123RF
Palestīniešu apdzīvotajā Gazas joslā jaunajam mācību gadam bija jāsākas 24. augustā, taču bruņotais konflikts ar Izraēlu ieviesis savas korekcijas.

Ziņu aģentūra AFP vēsta, ka vairāk nekā 200 skolu karadarbības rezultātā ir sapostītas, bet citas mācību iestādes tiek izmantotas kā patversmes tiem iedzīvotājiem, kuriem sagrautas mājas. Labākajā gadījumā mācības skolās tiks uzsāktas tikai pēc tam, kad vismaz divas nedēļas Gazas joslā būs noturējies pamiers, paziņojušas amatpersonas.

Bruņotais konflikts starp Izraēlu un grupējuma HAMAS kaujiniekiem, kuru kontrolē atrodas Gazas josla, sākās 8. jūlijā un jau prasījis vairāk nekā 2000 cilvēku dzīvības. Lai gan vairākkārt noteikts pamiers, tas līdz šim nav izrādījies noturīgs un Gazas joslas iedzīvotājiem nākas rēķināties ar to, ka ik pa laikam atkārtojas Izraēlas aviācijas uzlidojumi un apšaudes ar tankiem un artilēriju.

Lai gan to mērķis ir kaujinieku bāzes, cieš arī civilā infrastruktūra. Saskaņā ar ANO aplēsēm postījumi karadarbības laikā nodarīti vismaz 230 skolām - 140 no tām atradušās vietējās valdības kontrolē, bet 90 skolas pārvaldījusi ANO Palestīniešu bēgļu aģentūra (UNRWA). Lielākajā daļā mācību iestāžu trāpījis tikai pa vienam vai vairākiem šāviņiem, taču vismaz 25 skolas sagrautas pilnībā un tās atjaunot nebūs iespējams arī pēc karadarbības beigām. Vairākos desmitos skolu izveidotas bēgļu patversmes, kurās pašlaik uzturas vairāk nekā 100 000 cilvēku, kuri karadarbības rezultātā zaudējuši savus mājokļus - kamēr nebūs izlemts, uz kurieni pārvietot šos ļaudis, skolas darbu atsākt nevarēs.

Gazas izglītības ministrija paziņojusi, ka karadarbības apstākļos par mācību gada uzsākšanu nevar būt ne runas - tas esot pārāk riskanti. Taču arī pamiera noteikšana nenozīmē, ka Gazas bērniem būs iespēja nekavējoties atsākt mācīties - skolu atjaunošanai nepieciešams ne tikai laiks, bet arī finansējums. Pēc izglītības ministrijas aplēsēm to remonts izmaksās vismaz 10,4 miljonus dolāru jeb 7,87 miljonus eiro, raksta AFP. Tā piebilst, ka skolēnu pārcelšana uz mācību iestādēm, kas karadarbības rezultātā cietušas mazāk, arī ir maz iespējama. Jau pirms bruņotā konflikta Gazas izglītības sistēma bija izsmēlusi savu kapacitāti, daudzās skolās mācības organizētas pat trīs maiņās, bet labdarības organizācijas Gisha eksperti bija aplēsuši, ka Gazas joslā steidzami nepieciešams uzbūvēt 259 jaunas skolas.