PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6585.jpeg
Foto: inspirestock / 123RF
Lielākajai daļai Maskavas skolēnu, kuri mācās 10. un 11. klasē, nenāksies skolu apmeklēt sestdienās. 

Laikraksts Moskovskij Komsomoļec vēsta, ka pilsētas izglītības pārvaldes rekomendācijas par pāriešanu uz piecu dienu mācību nedēļu atbalstījuši vairāk nekā 70% skolu, lai gan atsevišķas mācību iestādes brīdī, kad bija palikusi tikai nedēļa līdz jaunā mācību gada sākumam, vēl nebija pārliecinātas, vai programmu izdosies sastādīt tā, lai vecāko klašu skolēniem uz skolu sestdienās nebūtu jāiet.

Moskovskij Komsomoļec raksta, ka viens no piecu dienu mācību nedēļas piekritējiem ir Krievijas galvaspilsētas mērs Sergejs Sobjaņins (Сергей Собянин). Viņš, gluži tāpat kā daudzi skolēnu vecāki un pedagogi, uzskata, ka vecāko klašu skolēniem jau tāpat ir pietiekami liela slodze un stress, tādēļ viņiem nepieciešamas divas brīvdienas nedēļā. Pilsētas izglītības pārvaldes vadītājs Isāks Kaļina (Исаак Калина) gan uzsvēris, ka nekādus rīkojumus vai direktīvas pārvalde negrasās izdot - katra mācību iestāde ir tiesīga pati lemt par to, kā organizēt darbu. Viņš atgādinājis, ka šādus lēmumus pieņem skolu padomes, kurās pārstāvēti gan pedagogi, gan skolēnu vecāki, gan sabiedrības pārstāvji. Moskovskij Komsomoļec norāda, ka līdz šim diezgan negribīgi pret pāriešanu uz piecu dienu mācību nedēļu attiekušies skolotāji, jo viņu atalgojums bija atkarīgs no darbadienu skaita, taču šogad stājusies spēkā jauna darba samaksas sistēma un skolotāji iebildumus vairs neceļ.

Aptuveni 70% Maskavas skolu jau no 1. septembra sestdienas būs brīvas ne tikai pamatskolu audzēkņiem, bet arī vecāko klašu skolēniem, kas gan nozīmē vairāk mācību stundu darbdienās. Tomēr vairākas specializētās mācību iestādes, kurās padziļināti tiek mācītas svešvalodas vai dabas zinātnes, paziņojušas, ka nevar atļauties pāriet uz šādu kārtību. Ieviešot piecu dienu mācību nedēļu, bērniem ik dienu nāksies skolā uzturēties pārlieku ilgi un pastāv risks, ka beidzamajās stundās stāstīto viņi vairs nespēs uztvert.