PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

8056.jpeg
Foto: zouzou1 / 123RF
Skandāla epicentrā nokļuvusi kāda vidusskola ASV Ņujorkas štatā - Uzticības zvērests, ko pārraida visās klasēs, izskanējis arābu valodā. 

Televīzijas kompānija Fox vēsta, ka par to sašutuši daudzi skolēni un viņu vecāki. Skolas administrācija sākumā mēģinājusi taisnoties, aizbildinoties ar Svešvalodu nedēļas pasākumiem, bet pēc tam tomēr atvainojusies, solot, ka nekas līdzīgs vairs nenotikšot.

Painbušas vidusskolā gluži tāpat kā daudzās citās ASV mācību iestādēs ik rītu pirms mācību uzsākšanas tiek nolasīts Uzticības zvērests, kuru skolēni uzklausa, stāvot kājās, un bieži vien deklamē līdzi. Taču, kad šis zvērests lasīts arābu valodā,  pieminot arī Allāhu, liela daļa skolēnu, protestējot sākuši svilpt un klaigāt, daudzi apsēdušies un aizspieduši ausis.

Fox interneta mājaslapa vēsta, ka notikušais divās nesamierināmās nometnēs sadalījis gan Painbušas vidusskolas skolēnus, gan tuvējās apkaimes iedzīvotājus. Skolu apgabala vadītāja Džoana Karbone (Joan Carbone) atzinusi, ka saņemts ļoti daudz sūdzību - pārsvarā no ebreju izcelsmes iedzīvotājiem un ģimenēm, kuru locekļi gājuši bojā karā pret terorismu (Irākā, Afganistānā) vai cietuši 2001. gada 11. septembra terora aktos.

Skolas vadība sākotnēji paziņojusi, ka Svešvalodu nedēļas ietvaros zvērests pārtulkots vairāku citu tautu valodās. Skolēnu padomes vadītājs, izlaiduma klases audzēknis Endrjū Zinks (Andrew Zink), kurš parasti lasa zvērestu, šoreiz to uzticējis darīt vienam no arābu izcelsmes skolēniem. Fox īpaši uzsver, ka E. Zinks vairākās intervijās atzinis - viņš itin labi apzinājies, kādu reakciju šāda rīcība var izraisīt. Tādēļ visādu aizbildinājumu meklēšana un runas par dažādību pēc Fox domām ir nevietā. Uz to norādījis arī viens no skolēniem - Alekss Krugs (Alex Krug), kurš sacījis, ka šāda Svešvalodu nedēļas atzīmēšana būtu pieņemama, ja zvērests būtu pārtulkots uz tām valodām, kuras iespējams apgūt skolā. "Bet arābu valodu mums taču nemāca," viņš piebildis.

ASV izglītības ministrijas amatpersonas norādījušas, ka likumā noteikts tikai Uzticības zvēresta teksts, taču nekas nav sacīts par valodu, kādā tam jāizskan. Painbušā (un ne tikai) daudzi uzskata, ka tas ir pašsaprotami, un zvērestu, protams, jālasa angļu valodā. Tam piekritusi arī Dž. Karbone, kura paziņojusi, ka turpmāk šāda veida eksperimenti apgabala skolās vairs nenotikšot.