PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2025. gada 01. maijs

Ziedonis

7431.jpeg
Foto: cepera / 123RF
Vācija sastāv no 16 federālajām zemēm, no kurām katrā ir ne tikai atšķirīga izglītības sistēma, bet arī skolēnu brīvlaiku grafiks. 

Turklāt to saskaņošana dažādu federālo zemju starpā katru gadu notiek no jauna, lai nepieļautu situāciju, ka vienlaikus brīvdienās dodas visas valsts skolēni. Izņēmums ir tikai Ziemassvētku un Lieldienu brīvlaiki, raksta avīze Rossijskaja gazeta.

Vācija ir viena no tām Eiropas valstīm, kurās ir īsākais vasaras brīvlaiks - tikai sešas nedēļas, bet kopumā skolēniem pienākas 75 brīvlaika dienas gadā, neatkarīgi no skolas tipa. Taču šie brīvlaiki, ieskaitot vasaras brīvlaiku, katrā federālajā zemē noteikti citā laikā. Piemēram, šovasar Berlīnes skolēni atpūtās no 9. jūlija līdz 22. augustam, bet Bavārijā vasaras brīvlaiks sākās vien 30. jūlijā un ilga līdz 15. septembrim.

"Vācijā nav vienotu skolēnu brīvlaiku, kas katru gadu visā valstī būtu vienā un tajā pašā laikā. Šādas sistēmas iemesls ir nevēlēšanās nodarīt kaitējumu tautsaimniecībai un ekonomikai. Vācieši vasaras skolēnu brīvlaikus parasti izmanto ceļojumiem, ņemot atvaļinājumu darbā. Bet ir taču skaidrs - ja visu federālo zemju iedzīvotāji vienlaikus izdomās doties uz Baltijas jūras vai Vidusjūras kūrortiem, gaidāmi gan transporta sastrēgumi, gan ekonomikas daļēja apstāšanās," raksta Rossijskaja gazeta.

Tādēļ katru gadu 16 federālo zemju ministri pulcējas uz īpašu konferenci, kuras laikā tiek nospriesti konkrēti termiņi, kad katrā federālajā zemē tiek izsludināts vasaras brīvlaiks. Visas zemes tiek sadalītas piecās grupās, katrai no tām ir vienots brīvlaika grafiks, taču par konkrētiem datumiem ik gadus jāvienojas no jauna. Interesanti, ka Vācijas dienvidos esošo Bavārijas un Bādenes - Virtembergas skolēniem allaž nākas samierināties ar to, ka viņi vasaras brīvlaikā dosies paši pēdējie - tas izskaidrojams ar klimatiskajiem apstākļiem. Taču, piemēram, Berlīnes skolēniem var gadīties tā, ka vienu gadu viņi vasaras brīvlaikā dodas 1. jūlijā (tas ir ātrākais noteiktais datums), bet citu gadu - tikai jūlija trešajā nedēļā. Rossijskaja gazeta piebilst, ka kompromisu meklēšana nekad nav vienkārša, un katru gadu pēc tam, kad tiek izsludināts brīvlaiku grafiks, atrodas ne mazums neapmierināto. Diezgan regulāri izskan ierosinājumi visā valstī noteikt vienotu skolēnu vasaras brīvlaiku. Kā viens no argumentiem parasti tiek minēts tas, ka daudziem skolēniem ir draugi vai radinieki, kuri mācās citās federālajās zemēm, un pašlaik esošā sistēma nozīmē to, ka viņiem bieži vien tiek liegta iespēja vasarā kopā atpūsties.

Lai gan Ziemassvētku brīvlaiki visās federālajās zemēs sākas 22. decembrī, to garums ir atšķirīgs. Piemēram, Berlīnē un Brandenburgā skolēniem nāksies atsākt mācības jau 2. janvārī, bet Hesenē brīvlaiks ilgs līdz pat 10. janvārim. Tas pats attiecas uz Lieldienu brīvlaikiem. Papildus šiem diviem, kā arī vasaras brīvlaikam, visās Vācijas federālajās zemēs ir arī rudens, ziemas un dažviet arī Vasarsvētku brīvlaiki. Tāpat skolēniem brīvas ir dienas, kas noteiktas kā federālo zemju svētku dienas.

2014. gada brīvlaiku grafiks dažādās Vācijas federālajās zemēs.