PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 11. maijs

Karmena, Manfreds, Milda

5798.jpeg
Ir ierasts, ka skolotāji ir tie, kuri reģistrē skolēnu kavējumus, bet Āfrikas valstī Ugandā viss notiek pretēji.

Konstatējot, ka kāds skolotājs nav ieradies uz stundu, skolēni pa mobilo tālruni var nosūtīt bezmaksas īsziņu, kas nonāks tieši reģionālajā izglītības pārvaldē. Laikraksts The Guardian raksta - šāda sistēma ieviesta tādēļ, ka daudzi Ugandas skolotāji ļoti neapzinīgi attiecas pret savu darbu, bet, pateicoties skolēnu ziņojumiem, situācija pamazām sāk uzlaboties.

Pagājušā gada nogalē publicētajā organizācijas Transparency International ziņojumā par korupciju izglītības sistēmā uzmanība pievērsta arī Ugandas skolotājiem. Ziņojuma autori konstatējuši, ka viņu neapzinības līmenis ir neiedomājami augsts - skolotāji vienkārši nenāk uz darbu, un šī iemesla dēļ nenotiekot pat 27% mācību stundu. Nevalstiskā organizācija Build Africa norādījusi, ka atsevišķos reģionos situācija ir vēl katastrofālāka – piemēram, Kumi apgabalā valsts austrumos 62,5% ieplānoto stundu nenotiek tādēļ, ka skolotājs nav ieradies darbā.

"Diemžēl tā tas ir. Reti kurš skolotājs vismaz reizi nedēļā nekavē darbu, bieži vien izdomājot nepārliecinošus un dīvainus aizbildinājumus," sarunā ar The Guardian atzīst Zirobves pilsētas pamatskolas direktors Mozess Kjambade (Moses Kyambadde), kurš vada 12 skolotāju lielu kolektīvu.

Viņš stāsta, ka viens no neapzinības iemesliem ir zemās algas (320 000 Ugandas šiliņu jeb 94 eiro mēnesī), kas turklāt ļoti bieži netiek izmaksātas laikā. Šis iemesls liek skolotājiem meklēt citus piepelnīšanās veidus - vieni kopj dārzus savās piemājas saimniecībās, citi stundu laikā piestrādā par motociklu taksometru vadītājiem. Afrikāņiem ir lielas ģimenes, daudz radinieku, tādēļ skolotājiem regulāri jādodas uz kāda tuvinieka kāzām vai bērēm, stāsta skolas direktors. Viņš atzīst, ka nereti skolotāji līdz darbam nenokļūst arī transporta problēmu dēļ. Starp skolotājiem diemžēl esot arī hroniski alkoholiķi, kuri laiku pa laikam aizmirstot par iešanu uz darbu. "Nonāca pat līdz tādam absurdam, ka bērni, kuri nav ieradušies skolā, man saka - kāda jēga nākt, ja skolotāja tāpat nebūs?" - situāciju apraksta M. Kjambade.

Tomēr dažu pēdējo gadu laikā situācija Luvero novadā, kur atrodas arī Zirobve, sākusi mainīties uz labo pusi. Jau 99 pamatskolas un sešas vidusskolas pievienojušās nevalstiskās organizācijas Plan International projektam, ko realizē ar uzņēmuma Nokia atbalstu. Tā ietvaros skolēnu padomju aktīvistiem izdalīti mobilie tālruņi, no kuriem iespējams nosūtīt bezmaksas īsziņu gadījumos, ja kāds skolotājs nav ieradies uz stundu. Koordinatori nekavējoties par to informē vietējās izglītības pārvaldes skolu inspektorus, kuri ķeras pie pazudušā skolotāja meklēšanas. Skolotājiem, kuri kavējuši darbu, jārēķinās, ka no viņu jau tā mazās algas tiks atvilkta zināma summa, tāpēc kļuvuši apzinīgāki. "Tagad mani skolotāji darbu kavē tikai nopietnos gadījumos, viņi ir sapratuši, ka tas nepaliks nepamanīts. Skolēni uzrauga skolotājus, skolotāji uzrauga skolēnus un visi regulāri apmeklē skolu," par projekta efektivitāti priecājas M. Kjambade.