PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 18. jūnijs

Alberts, Madis

11049.jpeg
Foto: doodkoalex / 123RF
Šonedēļ virkne izglītības darbinieku un organizāciju vairākas reizes ir saņēmuši anonīmu elektronisku vēstuli.

Tajā pedagogi tiek mudināti aktīvāk kritizēt izglītības sistēmu un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darbu, kā arī izteikta ideja vākt parakstus par izglītības ministra Kārļa Šadurska demisiju.

Kā vēstules autori norādīti "Liepājas izglītības nozares pārstāvji", apgalvojot, ka vēstule ir Liepājas pedagogu iniciatīva, tomēr nekādi kontakti un konkrēti vēstules autori tajā nav norādīti.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA), kurai ir sava reģionālā dalīborganizācija Liepājā, priekšsēdētāja Inga Vanaga atzina, ka viņai neesot zināms, kas ir šīs vēstules autors, tomēr viņa apstiprināja, ka šādu vēstuli saņēma arī LIZDA biedri, informē aģentūra LETA.

Arī Liepāja pilsētas arodorganizācijas vadītāja Simona Petrovica aģentūrai LETA atzina, ka vēstule, kas it kā parakstīta "Liepājas izglītības nozares pārstāvju vārdā", viņai ir pārsteigums. "Pilnīgi nav skaidrs, kas šo vēstuli ir rakstījis. Visiem liels pārsteigums Liepājā," teica S.Petrovica.

No anonīmajā vēstulē paustās informācijas norobežojas gan LIZDA Liepājas pilsētas arodorganizācija, gan Liepājas Izglītības pārvalde.

"Liepājas pilsētas Izglītības pārvalde un LIZDA Liepājas pilsētas arodorganizācija kategoriski norobežojas no šodien publiskajā telpā izskanējušās informācijas, kuru paudusi anonīma Liepājas pedagogu iniciatīva ar aicinājumu pedagogiem vākt parakstus un pieprasīt izglītības un zinātnes ministra demisiju. Tiesības katram paust savu viedokli ir viens no demokrātijas stūrakmeņiem, taču Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes ieskatā šīs tiesības būtu auglīgāk realizēt atklātas un konstruktīvas diskusijas, nevis anonīmu paziņojumu formātā," teikts paziņojumā medijiem, ko parakstījusi gan Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes vadītāja Kristīne Niedre Lathere, gan LIZDA Liepājas pilsētas arodorganizācijas vadītāja Simona Petrovica.

Vēstule plašam adresātu lokam izsūtīta divas reizes, vienā no tām pievienojot arī K.Šadurska fotogrāfiju, uz kuras uzzīmēts divnieks, kā arī uz ministra pieres uzlikts uzraksts "demisiju".

Vēstulē apkopotas pēdējā laika aktualitātes izglītībā, kas publiskajā telpā radījušas plašas diskusijas. Vēstulē tiek apgalvots, ka "esošā izglītības sistēma pilnībā neapmierina nevienu - ne skolotājus, ne augstskolu pasniedzējus, ne pedagogu intereses pārstāvošās arodbiedrības, ne skolēnus, studentus un to vecākus".

"Par savām tiesībām šodien mēs esam spiesti cīnīties piketos, kuros pieprasām palielināt atalgojumu, ieviest izdienas pensijas, veselības apdrošināšanu, samazināt darba slodzi, mainīt mācību saturu un uzlabot izglītības kvalitāti, jo IZM diskutēt par sabiedrībai vitāli svarīgiem jautājumiem nevēlas," teikts vēstulē, apgalvojot, ka K.Šadurskis graujot izglītības prestižu, tāpēc nozare esot neziņā par izglītības nākotni.

Vēstules autori uzskata, ka, neskatoties uz IZM iecerēm uzlabot izglītības sistēmu, "neviena no šīm iecerēm netiek novesta līdz galam un nesniedz vēlamos uzlabojumus, kā rezultāta cieš gan pedagogi, gan skolēni un sabiedrība kopumā". Sūtījumā pausta neapmierinātība ar K.Šadurska komunikācijas stilu, kas "vairāk vērsts uz autoritārismu un mazāk uz dialogu ar izglītības darbiniekiem un sociālajiem partneriem".

Vēstules autorus neapmierina arī "neskaidrā situācija ap pedagogu "lojalitātes grozījumiem", kuros komunikācijas trūkums vērojams ļoti izteikti". "Mēs kā skolotāji uzskatām, ka ministra piedāvātās izmaiņas ir necieņa pret pedagogiem un, visticamāk, piepildīsies prognozes, ka šogad palielināsies skolotājus nelojalitātē apsūdzošo iesniegumu skaits, un iemesli sūdzībām, iespējams, nereti būs arī tādi, kas nav saistīti ar patriotisma trūkumu vai pretvalstiskiem izteikumiem," prognozēts vēstulē.

Tāpat vēstulē pausts sašutums par IZM ieceri Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmiju (RPIVA) pievienot Latvijas Universitātei (LU). Arī te, kā norādīts vēstulē, IZM joprojām nespējot uzrādīt RPIVA reorganizācijas plānu, un "tā vietā figurē tikai īss melnraksts uz divarpus lappusēm bez konkrētiem skaitļiem un ekonomiskā pamatojuma".

"Trūkumu izglītības sistēmā un IZM darbā ir daudz," apgalvo vēstules autori un sola, ka tiek plānots sākt parakstu vākšanu par K.Šadurska demisiju. Vēstulē pausta vēlme apzināt cilvēkus, kuri "būtu gatavai savu pārliecību apliecināt ar parakstu".