PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

Atklāta RTU Aeronautikas māja
Atklāta RTU Aeronautikas māja
Foto: Vitālijs Vinogradovs
Šodien, 22.septembrī, Zunda krastmalā 16 tika atklāta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Aeronautikas māja – Aeronautikas institūta zinātniski pētnieciskā un mācību ēka, kurā zinātnieki un studenti attīstīs aeronautikas tehnoloģijas.

“Eiropā un pasaulē strauji attīstās kosmosa industrija. Arī RTU zinātnieki pēta un attīsta tehnoloģijas kosmosam un ar to saistītām nozarēm, sadarbojas ar vietējiem un starptautiskiem uzņēmumiem un Eiropas Kosmosa aģentūru. RTU ir vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurai ir līgums ar Eiropas Kosmosa aģentūru par ESA_lab izveidi. Jaunā ēka nodrošinās iespējas īstenot pētījumus, izstrādāt inovācijas un vairot aeronautikas un kosmosa izglītību Latvijā jaunā kvalitātē,” pauž RTU Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta direktors Ilmārs Blumbergs.

Aeronautikas mājā atrodas vairākas laboratorijas un tehnoloģiskais aprīkojums, tai skaitā iekārta, ar kuras palīdzību iespējams daļēji imitēt kosmosa vidi un tādā veidā pārbaudīt satelītu un citu kosmosa izstrādājumu darbību izplatījumā. Tur atrodas arī laboratorija materiālu un konstrukciju testēšanai ar nesagraujošās kontroles metodēm, Aeronautikas pētījumu un tehnoloģiju centra aprīkojums, piemēram, turboreaktīvā dzinēja izmēģinājuma stends, bezpilota lidaparātu projektēšanas un izgatavošanas laboratorija un virsskaņas aerodinamiskā caurule. Tāpat ēkā darbosies arī Aeronautikas institūta studentu zinātniski pētnieciskais centrs, būs telpas ne vien bezpilota lidaparātu, bet arī raķešu un Latvijā pirmās studentu būvētās elektroformulas projektēšanai un izgatavošanai.

RTU Aeronautikas māja, foto - Vitālijs Vinogradovs, RTU.jpg

Mērķtiecīgi veidojot RTU studentu pilsētiņu Ķīpsalā par Baltijā lielāko un modernāko inženierzinātņu centru, tajā koncentrētas visas inženierzinātņu fakultātes, kā arī laboratoriskais aprīkojums, bibliotēka, studentu dienesta viesnīcas un peldbaseins. Uzbūvējot Aeronautikas māju, visu RTU Aeronautikas institūta pētniecisko infrastruktūru un lielgabarīta tehniku varēs izvietot vienuviet.

RTU Aeronautikas institūts pēta un attīsta dažādas tehnoloģijas, kas saistītas ar aeronautiku un kosmosu, lidaparātu, kosmosa aparātu, lidostu darbību, nanotehnoloģijām, tehnisko diagnostiku, lidojumu drošību, gaisa kuģu navigācijas sistēmām, autonomās vadības sistēmām, kompozītmateriālu stiprību un bojājumiem, loģistiku un transporta sistēmām, dažādu objektu aerodinamiku u.t.t. Tā ir arī vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurā var apgūt tādas profesijas kā gaisa kuģu tehniskās ekspluatācijas mehānikas inženieris, gaisa kuģu tehniskās ekspluatācijas avionikas inženieris vai transporta sistēmu inženieris.