PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

10182.jpeg
Foto: Publicitātes foto.
Cilvēki ar invaliditāti jau augustā var pieteikties asistenta pakalpojumiem izglītības ieguvei – pēc atzinuma jāvēršas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀVK).

Tomēr, lai saņemtu tikai atzinumu, ka asistenta pakalpojums piešķirams, jāvēršas vismaz četrās institūcijās. Labklājības ministrijā (LM) gan skaidro, ka daudzos gadījumos visu garo birokrātijas ceļu nevajadzēs iet – pietiks tikai ar iesniegumu skolai, vēsta laikraksts Neatkarīgā Rīta Avīze.

Izpētot LM aprakstīto kārtību, kā asistentam pieteikties, sanāk, ka jāvēršas vismaz četrās iestādēs un jānokārto kaudze papīru. Nosūtot cilvēku uz invaliditātes ekspertīzi, ārstējošajam ārstam vai ģimenes ārstam jāaizpilda un jāizsniedz personai vai jānosūta VDEĀVK individuālā rehabilitācijas plāna veidlapa, kurā jānorāda turpmākās ārstēšanas un medicīniskās rehabilitācijas pasākumi. Savukārt VDEĀVK izsniedz cilvēkam ar invaliditāti vai viņa likumiskajam pārstāvim plāna veidlapu ar saviem ieteikumiem. Pēc tam cilvēkam ar invaliditāti vai viņa pārstāvim jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā, kur, pamatojoties uz visiem ieteikumiem, tiek izstrādāts individuālais rehabilitācijas plāns, un izglītības iestādē ir jāiesniedz iesniegums par asistenta pakalpojuma piešķiršanu kopā ar individuālo rehabilitācijas plānu. Izglītības iestāde, tas ir, skola, pēc saņemtajiem dokumentiem izvērtēs cilvēka atbilstību asistenta pakalpojuma saņemšanas nosacījumiem un pieņems lēmumu par asistenta pakalpojuma piešķiršanu. Pozitīva lēmuma gadījumā tiks noslēgts līgums uz konkrēto mācību gadu.

LM Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas vadītāja Elīna Celmiņa atbild, ka individuālais rehabilitācijas plāns, kas minēts, lai saņemtu arī asistenta pakalpojumu, ir dokuments, kas apkopo visu speciālistu ieteikumus un nepieciešamos atbalsta pasākumus cilvēkam ar invaliditāti. Tāpēc tā sagatavošanā iesaistīti ģimenes ārsti, sociālais dienests un VDEĀVK.

"Tomēr asistentu gadījumā, ja bērnam invaliditāte jau ir noteikta un ir arī saņemts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, viss garais ceļš plāna iegūšanai nebūs jāiet," uzsver E. Celmiņa. Vecākiem skolā būs jāuzraksta iesniegums par asistenta pakalpojuma piešķiršanu un jāiesniedz šis individuālais rehabilitācijas plāns un VDEĀVK ieteikums. LM plāno, ka vecāki varēs skolā vērsties arī tikai ar iesniegumu, un tad skola pati pieprasīs no VDEĀVK nepieciešamos dokumentus.