PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

11159.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Latvijas Drošāka interneta centra (Drossinternets.lv) padomi vecākiem un pedagogiem saskarsmei ar tā dēvēto spēli "Zilais valis".

Desmitiem satrauktu vecāku un norūpējušos pedagogu zvanu un e-pasta vēstuļu Drossinternets.lv liecina, ka Latvijā strauji izplatījusies suicidālā spēle "Zilais valis".

“Zilais valis”, dēvēts arī par “nāves spēli”, ir sociālos medijos izplatījusies pusaudžu un jauniešu mudināšana veikt dažādas destruktīvas darbības ar savu ķermeni un dalīties ar fotogrāfijām un video, kuros šī rīcība tiek atspoguļota. Šobrīd aktivitātes izplatība ir īpaši strauja – jauniešu vidū ir “stilīgi” un “varonīgi” nenobīties un spēt sagriezt sev rokas vai citā veidā nodarīt sev sāpes. Apkopojot informāciju par "Zilā vaļa" pirmsākumiem Krievijā, pieredzes stāstiem un žurnālistu veiktajiem pētījumiem, pastāv pamatotas aizdomas, ka iniciatīvas aizsācējs ir kāda persona vai to grupa, kas pati sava depresīvā noskaņojuma dēļ radīja un izplatīja ekstrēma rakstura saturu, meklējot domubiedrus, iesaistot bērnus un jauniešus un pievēršot sev sabiedrības uzmanību. Spēles bīstamība ir negatīva, pret sevi vērsta vardarbīga satura izplatīšanās bērnu un jauniešu vidū. Rezultāts ir pašiznīcinošā rīcība, kas var beigties traģiski.

Tā kā spēle ir ienākusi no Krievijas, tad galvenokārt ekstrēmais saturs ir pieejams krieviski runājošo jauniešu vidū. Tāpat arī šobrīd Latvijā nav pierādījumu, ka spēli vadītu un bērniem uzdevumus dotu kāda pieaugušo organizētās noziedzības grupa. Tā vairāk ir pašu jauniešu savstarpēja informācijas apmaiņa ar ekstrēmu un vardarbīgu fotogrāfiju un video izplatīšanu, informē Kaspars Līcītis, Latvijas Drošāka interneta centra pārstāvis.

"Šī fenomena riska grupa ir emocionāli nenobrieduši un depresīvi noskaņoti pusaudži un jaunieši, kas nesaņem atbalstu ģimenē vai draugu vidū, uzskata, ka ir nevērtīgi un nevajadzīgi un vēlas pievērst sev līdzcilvēku uzmanību, liekot iedomāties – kā tas būtu, ja viņš vai viņa vairs nebūtu šajā pasaulē. Šādi pusaudži vieglāk pakļaujas citu (arī savu vienaudžu) manipulācijai. Tāpēc aicinu vecākus un skolotājus pievērst pastiprinātu uzmanību riska grupas jauniešiem un aktīvi rīkoties, ja rodas kaut mazākās aizdomas par iesaisti "Zilā vaļa" spēlē, uzsver Drošāka interneta centra vadītāja Maija Katkovska.

Drošāka interneta centrs ir izstrādājis padomus vecākiem un skolu pedagogiem, kas palīdzēs ierobežot spēles izplatību.

  • Pirmkārt, pamanot, ka klasē, ģimenē vai paziņu bērnu vidū tiek runāts par “Zilo vali”,  internetā tiek meklēta informācija, izmantojot atslēgas vārdus gan latviešu, gan krievu valodā, kas saistīti ar “zilo vali”, “esmu spēlē” vai “piecel mani 4:20”, ir jābrīdina pusaudži un jaunieši, ka saturs, ko viņi atradīs, būs nepatīkams, un iesaistīšanās var būt dzīvībai bīstama.
  • Otrkārt, ir jāaicina bērni nemeklēt ar šo "spēli" saistīto informāciju un neizplatīt to tālāk caur sociālajiem tīkliem un ziņojumapmaiņas programmām. Paskaidrojiet, ka katra ķēdes vēstule un ziņu pārsūtīšana citiem arvien paplašina to bērnu loku, kas saskaras ar vardarbīgu un uz destruktīvām darbībām vērstu saturu.
  • Treškārt, pamanot, ka bērnam ir grieztas rokas, skrāpējumi ar asu priekšmetu uz ķermeņa, zilumi, ka viņš runā par kāpšanu augstās celtnēs u. tml., noteikti ir jāiesaistās, jāziņo ģimenei, jāiesaista skolas psihologs, jāuzdod jautājumi bērnam vai jaunietim, lai noskaidrotu, kāpēc tas tiek tā darīts.
  • Ceturtkārt, par aizdomīgu saturu, kontiem un grupām jāziņo sociālo tīklu administrācijai, izmantojot pogu “Report”. Alternatīva ir ziņot Drossinternets.lv, sūtot e-pastu uz e-pasta adresi [email protected].
  • Piektkārt, bērniem un viņu vecākiem ir pieejama psihologa palīdzība, zvanot Drossinternets.lv sadarbības partnerim – Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijai – pa tālruni 116111. 

6 padomi, kā pasargāt bērnu no "Zilā vaļa"