PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2024. gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

Izstāde_foto J_Rieksts.jpg
Foto: J.Rieksts
No 2019. gada 5. novembra līdz 2020. gada 30. aprīlim Rīgas Skolu muzejā, Krišjāņa Barona ielā 99, būs skatāma izstāde "Rīgas skolēni Latvijas Neatkarības karā 1918-1920", kas vēsta par bērnu un jauniešu iesaistīšanos cīņās pret Bermontu, varonību un Lāčplēša Kara ordeņa saņemšanu.

Izstādes centrā ir 18 Rīgas jauniešu - Lāčplēša Kara ordeņa kavalieru varonības stāsti. Viņu vidū ir 14 gadu vecais Fridrihs Brikmanis un 16 gadīgā Valija Veščuna–Jansone, kura izlūkgājienā spēcīgā ugunī viena no pirmajām šķērsoja Lielupi un kopā ar dažiem kareivjiem izturēja niknu cīņu. Aleksandrs Bērziņš - vispirms Skolnieku rotas un 3. Jelgavas kājnieku pulka kareivis, tad Kara skolas kadets un virsnieks 17 gadu vecumā.

Izstādē izmantoti arhīvu materiāli, tā laika preses izdevumi, lielformāta fotogrāfijas un īsfilmas. Tie rāda grūto situāciju, kad Latvijas armijai, tikko veidojoties, nabadzīgos apstākļos un steigā, Latvijas tautai: skolotājiem, ierēdņiem, zemniekiem, kadetiem un skolēniem bija jāpieņem neikdienišķi lēmumi un jādodas ierakumos. Ekspozīciju papildina kauju atribūtika no Latvijas Kara muzeja. Izstādes atmosfēru rada skaņu un gaismas efekti, attēlojot kara laika situācijas – briesmas, neziņu, drosmi un bērnišķību. Izstādes apmeklētāji ir aicināti apsēsties “ierakumos” un, “tumsā” klausoties šodienas vidusskolēnu ierunātos atmiņu stāstījumus, uzdot sev jautājumu: “Vai es šodien dotos aizstāvēt Latviju?”

Izstādes vēstījums – Latvija, neskatoties uz sarežģīto situāciju un daudzajiem ienaidniekiem, smagu cīņu rezultātā, arī pateicoties pusauga Rīgas zēniem un meitenēm, atguva neatkarību. Rīgas skolēnu varonībai veltītā izstāde iekļaujas Latvijas valsts simtgades programmā, kurā 2019. gads pasludināts par varonības gadu.

Izstādi papildina pasākumi:

5. novembrī plkst. 16:00 – izstādes atklāšana, 16.20 – Dr. hist., asoc. prof. Ērika Jēkabsona lekcija "Bērni un jaunieši Latvijas Neatkarības karā 1918 - 1920" vecāko klašu skolēniem

28. novembrī plkst. 16:00 - atceres brīdis, veltīts Kara skolas kadetiem Brīvības cīņās.

16:15 – Dr. hist., asoc. prof. Ērika Jēkabsona lekcija "Bērni un jaunieši Latvijas Neatkarības karā 1918 - 1920"