PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2024. gada 29. maijs

Maksis, Raivis, Raivo

Kampaņā “Lasi starp rindiņām” aicina vecākus izglītoties par bērnu aizsardzību no seksuālas izmantošanas
Kampaņā “Lasi starp rindiņām” aicina vecākus izglītoties par bērnu aizsardzību no seksuālas izmantošanas
Foto: Centrs Dardedze
Šonedēļ “Centrs Dardedze” kopā ar radošo komandu atklāja izglītojošu kampaņu “Lasi starp rindiņām”, kuras mērķis ir novērst bērnu seksuālu izmantošanu, izglītojot vecākus un plašāku sabiedrību.

Šī gada pirmajos sešos mēnešos no dzimumnoziegumiem cietuši 184 bērni, un vairumā gadījumu (84%) bērns ir iepriekš pazinis pāridarītāju. Tāpat šogad pieaudzis pāridarījumu skaits bez fiziskas saskares ar bērnu, ar komunikācijas tehnoloģiju starpniecību, kā arī pornogrāfisku materiālu aprites noteikumu pārkāpumi, liecina Valsts policijas sniegtā informācija. Tikmēr starptautiskie pētījumi rāda, ka seksuālu izmantošanu piedzīvo vidēji katrs devītais bērns, kas parāda milzīgo plaisu starp reģistrētajiem noziegumiem un reālo vardarbības apmēru.

“Visbriesmīgākā un iznīcinošākā ir klusēšana. Tajā nekas netiek risināts, bet ar katru mirkli, ar katru gadu smagums tikai samilzt arvien vairāk un smacē ne tikai tevi pašu, arī tuvos, apkārt esošos cilvēkus. Un vienīgā izeja ir sākt runāt - kaut vai sākotnēji izdejojot, izdziedot, izzīmējot, izspēlējot, izstaigājot, bet sākt runāt. Runāšana un problēmas risināšana palīdz atbrīvoties no sāpīgās pieredzes un dod iespēju sākt dzīvot pilnvērtīgu dzīvi,” sacīja kampaņas vēstnese, aktrise un režisore Inga Tropa.

“Bērnu seksuāla izmantošana neatstāj vienaldzīgu nevienu. Taču šausmināšanās nevienam bērnam nepalīdz – palīdz mūsu aktīva rīcība. Šeit mēs esam radījuši telpu, kur atstāt savas emocijas un negatīvās pieredzes, patrenēt sevī prasmes pateikt “nē” un norunāt nost mulsumu no neērtām tēmām. Mēs katrs varam rīkoties, lai bērnus pasargātu – mūsu aicinājums ir izstaigāt zināšanu platformu “Dardedzes” mājaslapā, uzzinot no kādiem riskiem bērnus vajadzētu pasargāt un kā to darīt savā ikdienā,” skaidro “Centrs Dardedze” valdes locekle Agnese Sladzevska. Izglītojošā platforma pieejama mājaslapā.

Kampaņas atklāšanas pasākumā prezentēta īpaši izveidota “Ra-drošā telpa” Rīgā, Brīvības ielā 40, kur caur zīmējumiem un tekstiem ir iespēja atstāt uz telpas sienām savas emocijas par kampaņas tēmu, kā arī trenēties runāt par mulsinošo un dalīties ar idejām bērnu aizsardzībai. “Ra-drošā telpa” ikvienam interesentam pieejama vienu nedēļu – līdz 12. novembrim, darba laiks darba dienās no 12.00 līdz 19.00 un brīvdienās no 12.00 līdz 16.00. Sestdien, 11. novembrī šeit plānota rakstnieces Ingas Žoludes darbnīca “Pieredzes nospiedums uz lapas”.

“Ra-drošās telpas” idejas autores ir māksliniece, “KID Design” dizaina direktore un Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas dizaina katedras vadītāja, asociētā profesore Maija Rozenfelde un reklāmas aģentūras “Magic” ideju un tekstu autore Laura Lapiņa. Šeit gaidīti vecāki, mākslinieki, rakstnieki, sāpinātie un sadusmotie, un ikviens cits, kurš vēlas radoši izteikties par to, kā mēs varam pasargāt mūsu bērnus un radīt viņiem drošu bērnību.