PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2024. gada 06. oktobris

Monika, Zilga, Zilgma

9678.jpeg
Foto: Reinis Inkēns / Saeimas Kanceleja
Trīs gadu laikā pedagogu alga pārsniegs 1000 eiro, intervijā Latvijas Radio šorīt teica izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Tas tiks panākts, pateicoties papildu finansējumam un skolu tīkla sakārtošanai, skaidroja ministrs. Viņš uzsvēra, ka Izglītības un zinātnes ministrija nevar slēgt nevienu skolu, jo tas ir pašvaldību jautājums. K.Šadurskis norādīja, ka pašlaik pašvaldības ir pieņēmušas lēmumus par 11 skolām, informē ziņu aģentūra LETA.

Attiecībā uz jauno pedagogu algu finansēšanas modeli, viņš neplānojot, ka pašvaldības pieņems lēmumus līdz šī gada septembrim. Tas esot nākamo gadu jautājums, turklāt jāņem vērā, ka 2017.gadā paredzētas pašvaldību vēlēšanas, tādēļ maz ticams, ka pašvaldības pieņems lēmumus par skolu tīkla optimizāciju.

Kā teica ministrs, tiks ievērots princips, ka pamatskola jāsaglabā pēc iespējas tuvāk bērnu dzīvesvietai. Taču pēc tam jārūpējas, lai vecāki skolēni saņemtu pēc iespējas kvalitatīvāku izglītību.

Tiks domāts arī par pirmspensijas vecuma skolotāju nodrošināšanu. Ja skolotājam pēc skolas slēgšanas neizdosies atrast darbu, tiks maksāti pabalsti. Tam varētu paredzēt aptuveni 2 - 2,5 miljonus eiro.

K.Šadurskis uzsvēra, ka skolotājiem nav jācer uz lielāku algu, viņiem tikai jāgaida. Šī gada septembrī būs pirmais algas pieaugums, bet trīs gadu laikā tiks sasniegti 1150 eiro par likmi, ko ir aprēķinājis Ikšķiles vidusskolas direktors Česlavs Batņa.

Kā ziņots, Izglītības un zinātnes ministrijas aprēķini liecina, ka Č.Batņas izstrādātā alternatīvā pedagogu darba samaksas modeļa ieviešanai kopumā varētu būt nepieciešami aptuveni 158 miljoni eiro, šajā summā iekļaujot arī pirmsskolas izglītību.

Savukārt Č.Batņa uzskata, ka šim mērķim nepieciešami ne vairāk kā 35 miljoni eiro.

Č.Batņa izstrādājis alternatīvu pedagogu darba samaksas modeli. Tā izstrādei veltītajā darba grupā piedalījās arī LIZDA un Latvijas Izglītības vadītāju asociācija.

Alternatīvais algu modelis paredz, ka pedagogam tiktu samaksāts par visiem viņa veiktajiem pienākumiem, tomēr vienlaikus atalgojums būtu atkarīgs no skolēnu skaita.

Alternatīvais algu modelis balstītos uz 40 stundu darba nedēļu, turklāt mērķdotācija pedagogu algām tiktu novirzīta līdz pašvaldībai.