PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

bookcase-books-bookshelves-159711.jpg
Foto: Publicitātes foto
Konkurences padome (KP) brīdinājusi SIA "Jānis Roze" par iespējamiem konkurences riskiem angļu valodas mācību līdzekļu izplatīšanu tirgū, informēja KP Komunikācijas nodaļas komunikācijas speciāliste Zane Gorškova.

Lai arī KP nav konstatējusi, ka uzņēmuma rīcība radītu negatīvas sekas konkurencei un klientiem, grāmatu tirgotājs brīdināts par atbildību ekskluzīvo tiesību gadījumā.

KP sāka tirgus uzraudzību pēc saņemta iesnieguma, kurā grāmatu izplatītājs pauda bažas par izmaiņām izdevēja "Pearson" angļu valodas mācību līdzekļu iepirkumā.

Pērn platforma "Dystrybucyjna "Edu-Ksiàýka" Sp. Z.o.o.", kas ir izdevēja "Pearson" angļu valodas mācību līdzekļu ekskluzīvais izplatītājs Centrāleiropā un Austrumeiropā, noslēdza līgumu ar "Jānis Roze". Tā kā uzņēmums ieguva ekskluzīvas tiesības kļūt par vienīgo "Pearson" mācību līdzekļu izplatītāju Baltijas valstīs, tika radīts iespējams apdraudējums konkurences attīstībai pārējo izplatītāju vidū.

KP padziļinātu uzraudzību veica visu VISC apstiprināto angļu valodas mācību līdzekļu tirgū. Latvijā angļu valodas apmācībai bez "Pearson" mācību līdzekļiem iespējams iegādāties materiālus arī no citiem izdevējiem kā "Oxford University Press", "Express Publishing", "Cambridge University Press", "Apgāds Zvaigzne ABC" un "RaKa".

Angļu valodas mācību līdzekļu lielākie iepircēji un izplatītāji Latvijā ir "Jānis Roze" un "Globuss A". Ņemot vērā abu izplatītāju tirgus daļas, apstiprināto mācību līdzekļu klāstu, sadarbību ar skolām un citus nosacījumus, KP uzraudzībā nekonstatēja SIA "Jānis Roze" dominējošā stāvokļa pastāvēšanu konkrētajā tirgū.

KP uzraudzībā par Valsts izglītības satura centra (VISC) apstiprināto angļu valodas mācību līdzekļu iepirkuma tirgu konstatējusi, ka atsevišķu izdevēju mācību līdzekļu izplatīšanas modeļa maiņa Latvijā, ko nodrošina SIA "Jānis Roze" ekskluzīvas izplatīšanas tiesības Baltijā, nerada negatīvas sekas konkurencei un klientiem.

Konstatēts arī, ka "Jānis Roze" ekskluzīvais izplatīšanas līgums neatstāj negatīvas sekas - nav konstatētas darbības, kas izslēgtu citu tirgus dalībnieku iespēju konkurēt par angļu valodas mācību līdzekļu piegādi skolām. Vērtējot "Pearson" mācību līdzekļu cenu pieaugumu, KP pirmšķietami secina, ka tas nav tieši saistāms ar ekskluzīvo izplatīšanas līgumu, bet ar vispārējām tendencēm un tirgus situāciju, kā arī konkurences apstākļiem kopumā. Tāpat nav konstatētas arī citas negatīvas sekas, piemēram, mācību līdzekļu piegādes aizkavējumi vai apkalpošanas kvalitātes pasliktināšanās.

Tomēr, lai arī ekskluzīvi līgumi nav aizliegti, tie var radīt konkurences ierobežojumus.

Lai novērstu iespējamus riskus konkurencei nākotnē, KP brīdināja "Jānis Roze" par uzņēmuma atbildību ekskluzīvo tiesību gadījumā.

KP aicināja uzņēmumu izstrādāt un piemērot tādus cenu politikas principus un piegādes noteikumus, kas izslēgtu jebkādu iespēju neievērot godīgas konkurences principus attiecībā uz pārējiem VISC apstiprināto angļu valodas mācību līdzekļu izplatītājiem Latvijā.