PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5877.jpeg
Viena no mūsdienās īpaši būtiskām iespējām, ko sniedz informācijas tehnoloģijas, ir mācīšanās tiešsaistē jeb tālmācība. Šajā izglītības apguves metodē lekciju saraksts, krīts un tāfele ir teju pagātne, atbrīvojot vietu datoriem, internetam un individuālai laika plānošanai! Ar ātra interneta un datora palīdzību ir iespējams studēt pat ārvalstu universitātēs, sēžot sava Rīgas vai Limbažu dzīvokļa viesistabā.

Kas ir tālmācība?

Galvenās atšķirības no tradicionālajām mācīšanās metodēm meklējamas zinību apgūšanas formātā, proti, tālmācība notiek virtuālā vidē. Fiziskā klase ar skolēniem un skolotājiem tiek pārveidota individuālā mācību procesā, ko katrs veic patstāvīgi ar datoru un internetu. Apgūstamais saturs paliek nemainīgs, bet skolēns vai students var sev pielāgot laiku un telpu, kad un kur vēlas apgūt mācību saturu, vēsta laikraksts Neatkarīgā.

Patlaban Latvijā tālmācību piedāvā vairākas izglītības iestādes, kurās iespējams iegūt gan vidusskolas, gan augstskolas diplomus, kā arī apmeklēt kursus, seminārus un lekcijas jaunas profesijas apgūšanai vai kvalifikācijas paaugstināšanai. Iegūtā izglītība ir tikpat kvalitatīva un konkurētspējīga kā tradicionālā veidā apgūtā, jo diplomi neatšķiras.

Kas izvēlas tālmācību?

Tālmācību kā sev piemērotāko izglītības metodi galvenokārt izvēlas tie, kuriem ir sarežģīti apmeklēt nodarbības skolā vai lekcijas augstskolā, jo tādi faktori kā darbs ārzemēs, sarežģīts darba grafiks, laika trūkums, jauno vecāku statuss, dzīvesvieta pārāk tālu no skolas u.c. vistiešākajā mērā ietekmē iespējas ierasties uz mācībām klātienē. Turpretī, lai apgūtu zināšanas tālmācībā, piemērots ir jebkurš laiks un vieta, kur vien ir pieejams internets.

Tālmācību nereti izmanto arī lielie uzņēmumi savu darbinieku apmācībām un instrukcijām, īpaši gadījumos, kad uzņēmums ir starptautisks un visus darbiniekus vienuviet sapulcināt uz lekciju būtu ne tikai finansiāli neizdevīgi, bet teju neiespējami.

Kā notiek tālmācība?

Par inovāciju uzskatāmais attālinātās mācīšanās process tiek realizēts tiešsaistē, tāpēc apmācāmajam nav fiziski jāierodas noteiktā laikā un vietā, lai iegūtu vajadzīgās zināšanas. Tālmācība tiek bāzēta internetā izveidotā vietnē, kurā pieejami katras programmas apguvei nepieciešamie materiāli dažādos formātos, piemēram, teksts, prezentācijas un video materiāli.

Turklāt tālmācība nebūt nenozīmē, ka studentam pašam jāmeklē un jāapgūst informācija. Studenti strādā ar tiem pašiem mācību materiāliem, kurus izmanto klātienes studenti. Mācībām paredzētais laika sadalījums ir atbilstošs, bet uzdevumi, patstāvīgie darbi un to izpildes termiņi ir iepriekš noteikti. Klātienē parasti notiek tikai eksāmeni.

Individuāls mācību grafiks neliedz sazināties ar studiju biedriem, kopā pildīt mājasdarbus vai konsultēties par dažādiem aktuāliem jautājumiem interneta forumos vai domubiedru grupās. Arī saziņa ar administrāciju un pasniedzējiem notiek tiešsaistē.

Virtuālās klases

Viens no tālmācības jaunākajiem un tehnoloģiski attīstītākajiem paveidiem ir virtuālās klases. Apmācība notiek tiešraidē – saziņu starp pasniedzēju un studentu nodrošina dators, internets, austiņas un mikrofons.

Virtuālās klases bieži tiek izmantotas valodu apgūšanai gan individuāli, gan grupās. Tas saistīts ar telpas robežu pārkāpšanu, piemēram, spāņu valodu var mācīt īsts spānis, kas apmācāmo grupai pieslēdzas tiešraidē caur savu datoru. Lai sekmīgi piedalītos interaktīvajās nodarbībās, jāņem vērā vien laika zonas un interneta ātrums, lai izvairītos no signāla aizkavēšanās un stunda noritētu raiti. Viss pārējais risinās tieši tāpat kā klātienē – skolēni un skolotājs redz viens otru un var savstarpēji sazināties un diskutēt.

Kas ir nepieciešams?

Lai tālmācības process būtu iespējami vienkāršs, tiek izveidotas parocīgas un saprotamas platformas, tāpēc nav jābūt tehnoloģiju guru, lai izmantotu mācību materiālus internetā – pietiek ar minimālām prasmēm datora un interneta lietošanā. Tālmācības atslēga ir internets, kas kalpo kā kanāls, lai skolēni un studenti varētu piekļūt mācību materiāliem un citai noderīgai informācijai.

Vairāk uzmanības ir jāpievērš tehniskajiem aspektiem. Lai bez sarežģījumiem varētu iegūt jaunas zināšanas, svarīga ir pieeja ātram un stabilam internetam. Tas nosaka failu augšupielādes un lejupielādes ātrumu, jo mācību materiālu apjoms var būt iespaidīgs, tāpēc lēns internets var sagādāt problēmas gan mājasdarbu augšupielādēšanā, gan dalībā virtuālajās klasēs.

Mācību materiālu elektroniskais formāts automātiski ļauj plaši izmantot jaunākās tehnoloģijas, piemēram, mācīties ne tikai mājās pie datora, bet arī gatavoties kontroldarbiem pusdienu pārtraukumā kafejnīcā, kurā pieejams bezvadu internets, vai parkā, izmantojot publiskos WiFi punktus (karte ar WiFi punktiem pieejama www.wifi.lv).