PIESLĒDZIES E-KLASEI

Ceturtdiena, 2024. gada 25. aprīlis

Bārbala, Līksma

Linda Leimane un Mārtiņš Grauds veido jaundarbu bērniem; bērni un jaunieši tiek aicināti uz meistarklasēm
Linda Leimane un Mārtiņš Grauds veido jaundarbu bērniem; bērni un jaunieši tiek aicināti uz meistarklasēm
Foto: Skaņu mežs
Eksperimentālās mūzikas festivāls Skaņu mežs sadarbībā ar norvēģu festivālu Insomnia uzsācis darbu pie Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu atbalstīta projekta LYRA, kas paredzēts bērniem un jauniešiem. Pirmā projekta aktivitāte ir komponistes Lindas Leimanes, režisora Mārtiņa Grauda un mākslinieces Sabīnes Mooras audiovizuālais kopdarbs Latviešu zvēri, kas par pamatu ņēmis Ineses Zanderes pasaku krājumu ar tādu pašu nosaukumu. Tā prezentācija notiks 25. septembrī 13:00 kultūras norišu centrā Hanzas Perons. Apmeklējums ir bezmaksas. Tam sekos klausīšanās meistarklases Rīgā, Liepājā un Daugavpilī.

Latviešu zvēri

Darbā “Latviešu zvēri” skaniskā un vizuālā veidā tik izstāstītas piecas pasakas bērniem, ko sarakstījusi mūsdienu latviešu rakstniece Inese Zandere.  2022. gada ziemā komponiste Linda Leimane kādā dzīvoklī nejauši atklāja ļoti saistošu bērnu dizaina grāmatu “Latviešu zvēri”, kuras idejas autors ir mākslinieks Mārtiņš Grauds. 2022. gada vasarā uz grāmatas tekstuālā un vizuālā pamata Linda Leimane un Mārtiņš Grauds veido jaunu kopdarbu projektā LYRA, bērniem par prieku grāmatu atdzīvinot gan skaniskos ritmos un kinematogrāfiskos skaņu efektos, gan  piešķirot tai kustības dzīvību un ēnu spēles. Netālu no Madonas 2009. gadā tika fotografēts savdabīgais grāmatas projekts sadarbībā ar veselu komandu – aktieriem, tērpu māksliniekiem, fotogrāfu un režisoru. Šovasar Linda Leimane un Mārtiņš Grauds satiekas dziļi mežā pie Āronas upes, lai notvertu grāmatā lasāmos skanējumus un radītu kopdarbu – unikālu skaņu celiņu audiovizuālajam darbam koncertā projektā LYRA bērniem.

Projekta nosaukums LYRA ir divu vārdu savienojums – norvēģu “lytte” (“klausīties”) un latviešu “radīt”. Rezultāts ir LYRA – atsauce gan uz uz seno mūzikas instrumentu, gan uz ziemeļu puslodes zvaigznāju.

Komponistes Lindas Leimanes (1989) radošo interešu fokusā ir žesta un ķermeniskuma fenomens skaņā. Viņas darbu klāstā ir gan skatuves darbi, gan skaņdarbi orķestriem, ansambļiem un solistiem, kā arī viņa eksperimentē elektroniskajā mūzikā un sadarbojas ar citu mediju māksliniekiem. Lindas Leimanes darbi atskaņoti Latvijā, Igaunijā, Lietuvā, Francijā, Itālijā, Austrijā, Vācijā, Dānijā, Zviedrijā, Šveicē Zviedrijā, Nīderlandē, Amerikā un Austrālijā. 2022. gadā viņas elektroniskā mūzika prezentēta SHAPE un Crack Magazine interneta festivālā.

Mārtiņš Grauds (1973) ir režisors, operators un fotogrāfs. Mācījies Rīgas Videocentra 1. aktieru studijā, Tallinas Universitātes Baltijas Filmu un mediju skolas (Baltic Film and Media School) Borisa Frumina režijas meistarklasē. Viņš ir filmu studijas TANKA valdes priekšsēdētājs, režisējis simtiem reklāmas un mūzikas klipu, vairākkārt saņēmis Mūzikas ierakstu Gada Balvas, AdWards u.c apbalvojumus. Viens no viņa pēdējā laika nozīmīgākajiem darbiem ir JRT seriāls Aģentūra, kurā Mārtiņš piedalījās kā operators-inscenētājs un montāžas režisors.

Savā radošajā darbībā Grauds regulāri pievēršas arī fotogrāfijai. 2006. gadā tika izdots fotoalbums Lūkot ies (Neputns), kurā apkopoti iespaidi no ceļojumiem uz Laosu, Kambodžu, Indiju, Ķīnu un Nepālu. Tapušas fotogrāfijas arī teātra izrādēm Tango (Dailes teātris, M. Gruzdovs, 2004) un Kapu svētki (JRT, A. Hermanis, 2010), pēdējās vēlāk publicētas grāmatā Kopā kapos (Neputns, 2016).

Sekojoši šī darba prezentācijai Rīgā, tas tiks prezentēts arī Norvēģijā, savukārt uz Rīgu Trumses festivāls Insomnia vēlāk nogādās mūziķes Jenijes Bergeras Mīres (Jenny Berger Myhre) un videomākslinieces Annijas Bielskas (Annie Bielski) kopdarbu.

Projekta LYRA pirmās meistarklases

Skaņu mežs aicina pieteikties bērnus vecumā no 7 līdz 12 gadiem uz “Konstruktīvās klausīšanās darbnīcām”:

  • Daugavpilī, 28. septembrī plkst. 16.00, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā (Mihaila iela 3, Daugavpils);
  • Rīgā, 29. septembrī plkst. 16.00, Mākslas centrā “NOASS” (AB dambis, Rīga);
  • Liepājā, 30. septembrī plkst 16.00, Kultūrvietā “Pegaza pagalms” (Kuršu iela 20, Liepāja).

 

Darbnīcas mērķis ir, izmantojot pedagoģisku pieeju klausīšanās procesam un saskarsmei ar neparastiem muzicēšanas veidiem, sekmēt izpratni par skaņu kā aizraujošu parādību. Dalībnieki tiks aicināti ieklausīties vidē, ierakstos un paši sevī, lai apgūtu jēdzienus un dinamiku, kas ļautu uztvert skaņu kā izteiksmes un uzdrošināšanās rīku. Akcents šajā darbnīcā tiek likts uz veidiem, kā radīt jaunu mūziku, jaunus radošus risinājumus un pasaules.

Darbnīcas vadītājs – Filipe Felizardo (Portugāle), mūziķis, vizuālais mākslinieks un domātājs, kas muzikālās pedagoģijas aktivitātes īsteno kopš 2011. gada.

Dalībnieku vecums: 7-12 gadi.

Dalībnieku skaits: līdz 12 dalībniekiem vienā seminārā.

Ilgums: 2h30m līdz 3h00

Bez dalības maksas!

Seminārs notiks angļu valodā ar tulkojumu. Iepriekšēja muzikālā pieredze nav nepieciešama.

Pieteikšanās brīvā formā, rakstot uz e-pasta adresi [email protected] vai zvanot +371 27485473.

LYRA saņem dotācijas 206 256,00 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros. Projekta mērķis ir iepazīstināt jauniešus un bērnus ar eksperimentālo mūziku un iesaistīt tās radīšanā. Eksperimentālā mūzika, būdama savā būtībā demokrātiska un nehierarhiska, dos iespēju piedalīties mūzikā apmācītiem un neapmācītiem bērniem un jauniešiem. Tā kā projekts ir organizēts starp sociālajiem un etniskajiem slāņiem, tas būs arī sociāli iekļaujošs.

Projekta LYRA kopējās attiecināmās izmaksas ir 202 510,00 EUR, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” atbalsta summa 85% jeb 85 000,00 EUR, no tās:

Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums 85% jeb 175 317,60 EUR;

Valsts budžeta līdzfinansējums 15% jeb 30 938,40 EUR.

Reklāmraksts