PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

11952.jpeg
Foto: 123RF
Mēneša laikā portālā "Manabalss.lv" parakstījās vairāk nekā 2400 cilvēku.

Iniciatīvas autori par vienlīdzīgas attieksmes nodrošināšanu pirmsskolas pedagogiem ir Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA).

LIZDA uzsver, ka ir būtiski nodrošināt visu pirmsskolas izglītības pedagogu darba samaksu no valsts budžeta. LIZDA ieskatā pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogi saskaras ar nevienlīdzību darba slodzes veidošanās principos un darba samaksas apmērā. Arodbiedrībā skaidroja, ka pedagogiem, kuri strādā ar bērniem vecuma posmā no 1,5 līdz 4 gadiem, atalgojums tiek nodrošināts no pašvaldību budžeta, līdz ar to atalgojuma apmēru ietekmē katras pašvaldības finansiālās iespējas.

Ja atalgojums tiktu nodrošināts no valsts budžeta, tad nevienlīdzības principi tiktu mazināti, pārliecināta arodbiedrība, kura atgādina, ka no 2016.gada 1.septembra spēkā ir pedagogu darba samaksas jaunā sistēma, kas pretēji cerētajam pasliktinājusi situāciju, jo tika palielināta pirmsskolas pedagogu darba slodze, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei no 30 stundām nedēļā uz 40 stundām, kā arī bez konsultācijām ar arodbiedrību zemākā mēneša darba algas likme tika noteikta 620 eiro (atsevišķos gadījumos - pat 560 eiro).

LIZDA uzsvēra, ka vispārizglītojošo izglītības iestāžu pedagogu zemākā mēneša darba algas likme tika noteikta 680 eiro apmērā. Arodbiedrība pauž, ka pirmsskolas izglītības iestādes pedagogam ir tieši tādas pat izglītības prasības kā citiem pedagogiem, tāpēc nav pieļaujama šāda diskriminācija.

Līdz ar to LIZDA ieskatā ir nepieciešams veikt grozījumus Izglītības likumā, nosakot, ka pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem darba samaksa tiek nodrošināta no valsts budžeta.

Pašvaldību budžetu iespējas palielināt finansējumu pirmsskolas izglītības pedagogiem ir visai atšķirīgas, līdz ar to veidojas nevienlīdzība pedagogu atalgojumā, kas rada risku lielai kadru mainībai un līdz ar to veicina nevienlīdzīga pakalpojuma nodrošināšanu bērniem, norādīja LIZDA. Tāpat pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafika projekts paredz pakāpeniski palielināt minimālo darba samaksu par slodzi (2018.gadā - 710 eiro, 2019.gadā - 750 eiro, 2020.gadā - 790 eiro, 2021.gadā - 830 eiro un 2022.gadā -900 eiro). Ņemot vērā, ka lielākā daļa pašvaldības nevarēja nodrošināt vienlīdzīgu atalgojumu pirmsskolas izglītības pedagogiem no 2016.gada 1.septembra, tad pastāv risks, ka tās nevarēs nodrošināt atalgojuma palielinājumu arī nākotnē, bažījas LIZDA.

Arodbiedrības ieskatā šādu izmaiņu rezultātā sabiedrība iegūs pedagogu, pret kuru būs ievēroti vienlīdzības principi, līdz ar to arī motivētāks un novērtētāks jutīsies pedagogs, kas pozitīvi ietekmēšot speciālista ikdienas darba kvalitāti. LIZDA uzsver, ka, ja tiks veikti nepieciešamie grozījumi Izglītības likumā, tad nevienlīdzība tiku novērsta pret aptuveni 10 000 pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, kuri savā darba ikdienā bērniem vecuma posmā 1,5 - 4 gadi sniedz pirmās zināšanas, prasmes un veicina viņu ieinteresētību pirmajās izglītības gaitās, informē aģentūra LETA.