PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 14. maijs

Aivita, Elfa, Elvita, Krišjānis

6217.jpeg
Foto: agencyby / 123RF
Valsts izglītības informācijas sistēmas dati liecina par dramatisku nevienlīdzību vienas likmes atalgojumā pedagogiem, sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāre Sanda Liepiņa.

Valsts izglītības informācijas sistēmā, kurā informāciju savada skolu un pašvaldību pārstāvji, parāda, ka zemākā likme pa novadiem ir 287 lati, bet augstākā likme novada līmenī - 432 lati. Tikmēr Ministru kabineta noteikumos noteiktā zemākā likme - 280 lati - nav nekur, vēsta ziņu aģentūra LETA.

"Nevienlīdzība sistēmā ir būtībā nepieļaujama par vienādas kvalitātes darbu. Mums ir 66% atšķirība tajā, kāda ir noteikta minimālās likmes apmaksa," uzsvēra S. Liepiņa.

S. Liepiņa klāstīja, ka, ja pie esošās sistēmas pie mazākās likmes pieliks visiem, tad lielākie ieguvēji šajā situācijā būs tie, kas jau tagad saņem visvairāk. Tādējādi nepieciešams jauns aprēķināšanas veids.

Viņa arī norādīja, ka kopumā samazinās bērnu skaits un vidusskolā tas notiek stipri straujākā nekā pirmskolā, kur pirmajās klasēs paredzams pat kāpums. Tikmēr skolotāju skaits paliek nemainīgs. Tādējādi sanāk, ka skolēnu skaits ir mazāks un mazāks ir finansējums, bet pieejamais finansējums novados ir jāsadala uz lielāku pedagogu skaitu.

Pedagogu 40 stundu darba nedēļu plānots ieviest 2014.gada 1.septembrī. Ministrija jau veikusi iestrādes, un ir definēts pedagogu darba laiks un darba pienākumu sadalījums 40 stundu nedēļā, veikti aprēķini par to, cik valstī būtu nepieciešami pedagogi, ieviešot 40 stundu darba nedēļu, un kādu atalgojumu pedagogi varētu saņemt esošā budžeta ietvaros, kāds papildu finansējums nepieciešams, lai par zemāko pakāpi pedagogs saņemtu ne mazāk kā 500 latus.