PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

8426.jpeg
Foto: auremar / 123RF
Organizācija Cenzūrai nē! sagatavojusi petīciju, kurā aicina Saeimu nevirzīt tālāk deputātes Jūlijas Stepaņenko ierosinājumu. 

Petīcijā ierosināts nevirzīt tālāk J. Stepaņenko ideju Izglītības likumā iekļaut neskaidro aizliegumu izglītības iestādēs izplatīt un izmantot materiālus, kuri "var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko, estētisko, intelektuālo vai fizisko attīstību".

Organizācija uzskata, ka ar šiem likuma grozījumiem tiek pausta neuzticība izglītības iestāžu vadītājiem un pedagogiem. Likuma grozījumi tiek pieļauti, pamatojot to ar atsevišķu deputātu personiskajām iedomām un bailēm, nevis ar zinātniskiem pētījumiem, kuros tiktu pierādīta noteiktu mācību materiālu neatbilstība skolēnu psiholoģiskajai sagatavotībai. Tāpat organizācija vērš uzmanību, ka grozījumus neatbalsta arī Izglītības un zinātnes ministrija.

Nav saprotams, pēc kādiem kritērijiem turpmāk plāno realizēt mācību līdzekļu izvērtējumu atbilstoši tikumības standartiem, kas par to būs atbildīgs un kā tiks organizēts materiālu izvērtējums Valsts izglītības satura centrā, teikts petīcijā. Domubiedru grupa atgādina, ka jau patlaban nedrīkst izmantot tādus mācību līdzekļus un citus materiālus, kas ir pretrunā ar Satversmi, likumiem un citiem normatīvajiem aktiem. Turklāt par to jau ir atbildīgs pedagogs, kas sagatavo mācību materiālus skolēniem.

Savukārt deputātes J. Stepaņenko sagatavotajiem grozījumiem trūkst anotācijas, kurā paskaidrota grozījumu būtība un mērķis, uzsver Cenzūrai nē!.

Domubiedru grupa uzskata, ka vienīgā iespēja šobrīd ir atdot šos grozījumus atpakaļ Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā, kur organizētu labai pārvaldībai atbilstošu grozījumu pārstrādi un apspriešanu ar nozares profesionāļiem, lai novērstu nepilnības Izglītības likumā, informē ziņu aģentūra LETA.

Petīcijas autori ir domubiedru grupa Cenzūrai nē! - tā ir brīvprātīgu aktīvistu grupa, kas par savu mērķi izvirzījusi sabiedrības informēšanu par iespējamiem grozījumiem Izglītības likumā, aicinot sabiedrību apturēt tālāku pašreizējā likumprojekta izskatīšanu. Domubiedru grupā Cenzūrai nē! darbojas resursu centra Marta pārstāve Alise Rupeika, Latvijas Ārstu biedrības viceprezidente Ilze Aizsilniece, biedrības Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle, pārstāve Ilze Bandere, biedrības Latvijas vecāku forums valdes locekle Jana Simanovska, organizācijas Eiropas sieviešu lobijs valdes locekle Edīte Kalniņa. biedrības Ascendum pārstāve Dace Bargā un vairākas citas sievietes.

Petīciju iespējams parakstīt ikvienam iedzīvotājam mājaslapā Cenzūrai nē!

E-klase jau informēja, ka Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija atbalstīja J. Stepaņenko ideju Izglītības likumā iekļaut normu, kas paredz aizliegt izglītības iestādēs izplatīt un izmantot materiālus, kas var negatīvi ietekmēt izglītojamā tikumisko, estētisko, intelektuālo vai fizisko attīstību.

Priekšlikums izraisījis plašas diskusijas. Kritiku tam veltīja biedrība Papardes zieds, uzsverot, ka, aizliedzot skolās izmantot mācību materiālus, kas "negatīvi ietekmē tikumību", vairāki politiskie spēki tikumības vārdā vēlas vērsties pret pedagogu un skolēnu brīvību. Lūgumu šos grozījumus nevirzīt tālāk izteikusi arī izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile.