Par spīti labam darbam un izglītībai, viņa jutās sevi izsmēlusi, strādājot birojā, un no tā aizgāja, informē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA).
Pieredzes stāsts: Jauniešu garantija sniedz otro iespēju
Šajā pārmaiņu gadā liepājnieci Sandru uzrunāja iespēja beidzot apgūt to, kas bijusi viņas sirdslieta kopš bērnības - šūšana. Visu rūpīgi apsverot, jauniete pieņēma izaicinājumu - uz 30 gadu sliekšņa vēlreiz atgriezās skolas solā, lai darītu to, kas sagādā prieku un gandarījumu.
Draudzenes sajūsma un vīrs iedrošināja pamēģināt
Par Jauniešu garantiju Sandra uzzināja no draudzenes, kas strādāja Liepājas Valsts tehnikumā par pasniedzēju. “Dzirdēju viņas sajūsmas pilnos stāstus par programmu, stipendiju, pasniedzējiem un citiem labumiem, bet sākumā to neattiecināju uz sevi. Tieši vīrs pamudināja apdomāt iespēju arī pašai apgūt drēbnieka profesiju, jo bērnībā ārpusskolas interešu pulciņos biju iemācījusies šūšanas pamatus pie kolosālas skolotājas. Tajā brīdī “ielecu pēdējā vilcienā”, jo šajā programmā var mācīties jaunieši no 17 līdz 29 gadiem,” stāsta Sandra.
“Sākumā jutos dīvaini un šaubījos, vai esmu īstajā vietā, jo kursa biedri bija pat deviņus gadus jaunāki, taču nolēmu, ka došos prom, ja kaut kas neapmierinās. Palikt motivēja arī tas, ka šī man bija kā “pēdējā iespēja”, jo otrreiz vairs nevarētu mācīties vecuma ierobežojuma dēļ,” skaidro Sandra.
Viņa stāsta, ka mācību atmosfēra bija lieliska. Katru dienu Sandra skolu apmeklēja ar prieku un sajūtu, ka laiku pavada lietderīgi. Mācības bija intensīvas – pilnu darba dienu, ar mājas darbiem. Kursa biedru vidū izveidojās draudzīga kompānija, savukārt pasniedzēji bija ļoti profesionāli un gatavi dot labāko.
Mācījos un praktizējos pie savas profesijas meistariem
“Bija brīnišķīgi katru dienu satikties ar profesionāļiem un uzzināt, kā viņi skicē tērpu konstrukciju. Ļoti patika šūšanas tehnoloģijas teorija un prakse, jo iemācījos paņēmienus, par kuriem kādreiz lauzīju galvu un domāju - kā to dabūt gatavu. Varēju zinošiem un pieredzējušiem pasniedzējiem jautāt viedokli, kad vien nepieciešams. Pasniedzēji Liepājas valsts tehnikumā ir zelts - novērtēju iespēju mācīties pie tādiem meistariem,” mācību kvalitāti slavē absolvente.
“Sākumā biju skeptiska pret kvalifikācijas praksi, kas ir obligāta šo mācību sastāvdaļa 15 nedēļu garumā, jo šķita, ka mani pieliks pie melno darbiņu darīšanas un viss. Taču veltīgi, jo man ļoti paveicās ar prakses vadītāju Sandu Jonasu, kura īpaši specializējusies svētku tērpu un kāzu kleitu šūšanā. Viņu izvēlējos un atradu pati, apjautājot draugus un paziņas par labākajiem drēbniekiem Liepājā,” stāsta Sandra.
“Praksē ieguvu fantastiskas, praktiskas zināšanas konstruēšanā, mēru noņemšanā un praktiskajā šūšanā. Paveicās, ka prakses vadītāja ir drēbniece ar pedagoģijas talantu. Sanda ir mana iedvesma arī šobrīd, kad joprojām varu pie viņas vērsties ar neskaidriem jautājumiem. Viņa priecājas, ka turpinu iesākto.”
Sandra piebilst, ka veiksmīgai prakses vietai ir ļoti liela nozīme, jo, iespējams, viņa nekad nenoticētu saviem spēkiem, ja blakus nebūtu iedvesmojošās prakses vadītājas.
Jauniešu garantijā ir nodrošināts viss
“Manuprāt, Jauniešu garantija ir ļoti “bagāts” projekts ar dažādām iespējām. Saņēmu stipendiju līdz 115 eiro mēnesī. Nemaz nezinu, vai citās skolās tādu var “nopelnīt”, pat mācoties izcili. Bija pieejamas karjeras konsultācijas, kā arī ceļa izdevumu apmaksa un praktiskās nepieciešamības lietas, dodoties praksē. Salīdzinot ar iepriekšējo izglītošanos, kad par iegūto izglītību daļēji maksāju pati, nemaz nerunājot pār pārējiem izdevumiem, tas man šķita kolosāls komforts, jo Jauniešu garantijā nodrošināts bija viss!” programmā sniegto atbalstu novērtē Liepājas Valsts tehnikuma absolvente.
Kad mācības bija pabeigtas, Sandra par pasūtījumu trūkumu nevarēja sūdzēties. “Diploms bija rokā un nāca pirmās draudzeņu vēlmes pēc kleitām. Bija vasara, pieejamo audumu dažādība - liela, atlika tikai teikt “jā”. Prakses skolotājas iedrošināta, piekritu arī pirmajai kleitai, ko šuvu sievietei gaidībās, kas ir sarežģīts pasūtījums. Pieņēmu arī pirmo kolektīvo pasūtījumu - ansambļa tērpus.”
Šuju tērpus dāmām un tirgoju internetā
Sandra ir reģistrējusies kā pašnodarbināta persona, un savas klientes sauc par mīļajām dāmām, ar kurām katra satikšanās ir jauka un liek smaidīt. Šobrīd Sandra individuālos pasūtījumus nepieņem, izņemot, ja tuvām draudzenēm gaidāmi īpaši notikumi, piemēram, jāšuj pirmā kāzu kleita.
“Šobrīd radu lietas, kas patīk man pašai un piedāvāju tās iegādāties internetā. Esmu piedalījusies arī tirdziņos. Man ļoti patīk komunikācija ar cilvēkiem. Ir prieks saņemt atgriezenisko saiti. Mērķis ir arī turpmāk būt harmonijā ar sevi, lai spētu radīt skaistumu, kas ir noderīgs citiem un rada jaukas emocijas,” par savu nākotnes vīziju stāsta Sandra.
Sandra atceras, ka, uzsākot mācības, daudzi paziņas esot bijuši skeptiski, jo viņai jau bija laba izglītība un darba iespējas. “Manuprāt, ir muļķīgi šādu iespēju neizmantot, ja vēlies apgūt ko jaunu. Man tas bija ļoti radošs un iespēju pilns gads. Tas ir fantastiski, ka vari ar savu darbu radīt to, kas kādam ir nepieciešams un noderīgs!"
Mācies par šūšanas lietpratēju jau šajā ziemā Ērgļos vai Jelgavā
Arī šajā ziemā ikviens var izmantot iespēju apgūt jaunu profesiju programmā Jauniešu garantija. Ziemas uzņemšana turpinās līdz 17. februārim, lai mācības uzsāktu 20. februārī.
Drēbnieka profesiju šajā ziemā piedāvā apgūt Priekuļu tehnikuma Ērgļu teritoriālā struktūrvienība, savukārt šuvēja profesiju - Jelgavas amatu vidusskolā.
Ja vēlies profesijas apguvi atlikt uz šī gada septembri, Liepājas Valsts tehnikumā drēbnieka profesijai varēs pieteikties vasarā, kad drēbniekus uzņems arī Rīgas Stila un modes profesionālā vidusskola un Priekuļu tehnikuma Ērgļu teritoriālā struktūrvienība, bet šuvējus – Smiltenes tehnikuma Alsviķu teritoriālā struktūrvienība.
Šīs un citas profesijas var apgūt tikai gada laikā. Mācību laikā var saņemt ne tikai stipendiju, bet arī apmaksātu dzīvesvietu kopmītnē un citas priekšrocības. Par visām profesijām, priekšrocībām, uzņemšanas noteikumiem un citu jauniešu pieredzi uzzināt VIAA mājaslapā.