PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 22. jūnijs

Laimdots, Laimiņš, Ludmila

Programmas “Latvijas skolas soma” saturu papildinās jaunas kultūras norises bērniem un jauniešiem
Programmas “Latvijas skolas soma” saturu papildinās jaunas kultūras norises bērniem un jauniešiem
Foto: Latvijas skolas soma
Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas “Programmas “Latvijas skolas soma” satura radīšana” konkursā atbalstīti 17 projekti, kuru īstenošanas rezultātā paredzēts izveidot jaunas kultūras norises dažādu vecumu skolēniem dejā, mūzikā, teātrī, laikmetīgajā mākslā, fotogrāfijā un citās kultūras nozarēs.

Izskatot projektus, ekspertu komisija vērtēja pieteikuma atbilstību administratīvajiem kritērijiem, projekta norises izklāsta kvalitāti – vai tas ir skaidri saprotams un pārliecina par iecerētā rezultāta sasniegšanu, kultūras norises māksliniecisko kvalitāti, atbilstību vecumposmam, kā arī regulāru un ilglaicīgu pieejamību, t.sk., mobilitāti un izmaksu atbilstību programmas iespējām. Saskaņā ar konkursa nolikumu, tika vērtēts arī tas, lai plānotās kultūras norises būs profesionāli veidotas, pārdomātas, radošas un mūsdienīgas, ar skaidru vēstījumu un vai tās paplašinās skolēnu izpratni par Latvijas kultūru.

Konkursā tika atbalstīti projekti, kuru rezultātā jaunas norises tiks radītas dažādās kultūras nozarēs. Teātra jomā programmas saturu papildinās “Istabas teātra” izrāde “Dzīvs”, kas būs skatāma gan Paula Stradiņa medicīnas vēstures muzejā, gan izbraukumā skolās. “Istabas teātris” ir jau iepriekš sadarbojies ar muzeju, izrādot iestudējumu “Puika ar suni” Žaņa Lipkes memoriālā. Mobilo izrāžu klāstu papildinās arī Ērika Vilsona monoizrāde jauniešiem “Hamlets” un “Teātra TT” izrāde “Mika ceļojums”. Biedrība “DrKT” piedāvās interaktīvu izrādi – notikumu rekonstrukciju “Tiesa”, kas vēstīs par traģisku notikumu Latvijā 80. gadu vidū. Izrāde mudinās skolēnus uz šo notikumu palūkoties no šodienas skatu punkta, analizēt faktus un kontekstu un iesaistīties aktīvā diskusijā.

Muzeju piedāvājumu programmā “Latvijas skolas soma” papildinās Ventspils muzeja muzejpedagoģiskā nodarbībā “Citādi burti”, kur caur rakstnieka, dzejnieka un novadpētnieka Herberta Dorbes personību un daiļradi skolēni varēs izzināt neredzīga rakstnieka pasauli un Braila rakstu. Stikla mākslu skolēni varēs iepazīt radošajās darbnīcās “Stikls tavās delnās” Līvānu stikla un amatniecības centrā.

SIA “Liepaja Music” programmā “Latvijas skolas soma” piedāvā skolēnu un skolotāju atzinību guvušos muzikālos videostāstus “Elsbergs – divos naktī…” un “No Veidenbauma neaizbēgsi” un savu piedāvājumu papildinās ar multimediālu ekspozīciju “Izdīgt kā zālei caur asfaltu”. Tā vēstīs par radošumu padomju varas laikā 20. gadsimta 70. gadu beigās un 80. gados, kad savu radošo darbību spilgti demonstrēja Juris Kulakovs, Mārtiņš Brauns, Maija Tabaka, Ojārs Vācietis, Klāvs Elsbergs, Knuts Skujenieks u. c. personības. Inovatīvā veidā ar Latvijas neatkarības vēsturi plāno iepazīstināt SIA “PREMIUM ART” interaktīvā pastaigā ar audiostāstu, savukārt latgaliešu valodu varēs izzināt interaktīvā nodarbībā, ko veidojusi bērnu grāmatu autore Ilze Sperga, aktieris un komponists Kristaps Rasims un grupa “Rupuči”.

Interesantas kultūras norises taps arī laikmetīgās mākslas iepazīšanai. Projekta “maņas–skaņas” ietvaros mākslinieces un pētnieces Paula Vītola un Krista Dintere izstrādās nodarbības, kurās skolēni pētīs, kā skaņas dabā un maņas mūsu ķermenī sasaistās ar mākslas procesiem. Savukārt Laikmetīgās mākslas centrs radošās darbnīcās rosinās diskusiju par tēmām, kas sekmēs laikmetīgās mākslas un sevis iepazīšanu un izziņas procesu, kā arī izpratni par kultūras norisēm un attīstību. Vizuālās mākslas norišu klāstu papildinās jauna ISSP nodarbību sērija “Laikmetīgā fotogrāfija un es”.

Caur mūziku gadskārtu svētkus, orķestra un elektroniskās mūzikas evolūciju, kā arī leģendārās “Mikrofona aptaujas” norises atklās SIA “SKOLENIEM.LV”. Nodarbībā “Deja. Diskusija. Demonstrācija. BALETS” biedrības PARTY komanda, dodoties uz skolām mūsdienīgā, aizraujošā veidā vēstīs par baleta vēsturi un šodienu. SIA "Upe tuviem un tāliem” mazākajiem skolēniem piedāvās apgūt latviešu rotaļas.

Konkursam kopumā tika iesniegti 62 projektu pieteikumi. Mērķprogrammas finansējumam atvēlēti 100 000 eiro. Konkursa rezultāti pieejami šeit.

Pieteikumus vērtēja VKKF ekspertu komisija: VKKF kultūras mantojuma nozares ekspertu komisijas priekšsēdētāja, Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola,  VKKF teātra mākslas nozares eksperte, teātra mākslas kritiķe PhD. cand., Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) doktorante Ilze Kļaviņa, VKKF mūzikas un dejas mākslas nozares eksperte, muzikoloģe, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas pieaicinātā docētāja, pedagoģe, Latvijas Radio 3 raidījumu veidotāja, Lielās mūzikas balvas žūrijas locekle (2020–2022) Iveta  Grunde, LKA lektore, mākslinieciskās jaunrades projektu vadītāja Kristīne Freiberga, “British Council” pārstāvniecības Latvijā direktore Zane Matesoviča, programmas “Latvijas skolas soma” vadītāja, Dr. paed. Aija Tūna un programmas “Latvijas skolas soma” eksperte satura un metodikas jautājumos Lelde Kristiāna Paeglīte.

Kopš 2018. gada rudens kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” skolēniem nodrošina valsts apmaksātu iespēju regulāri iepazīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes mūzikā, teātrī, dejā, cirkā, vizuālajā mākslā, kino, arhitektūrā, dizainā, materiālajā un nemateriālajā kultūras mantojumā, literatūrā un grāmatniecībā, saistot tās ar mācību saturu. Programmu “Latvijas skolas soma” administrē Latvijas Nacionālais kultūras centrs.

Plašāk par programmu “Latvijas skolas soma” šeit, vai sociālajos tīkols Facebook, Instagram.