PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2024. gada 22. maijs

Emīlija

36457319695_aeca5d8d8d_o.jpg
Foto: Zemessargs Reinis Brūvelis
Saeimas deputāti sliecas atbalstīt modeli, ka vidusskolēniem valsts aizsardzības mācības militārās nometnes varētu organizēt pēc 11.klases.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā pērn septembrī lielākās diskusijas bija tieši par to, vai mācības ieviest kā izvēles vai obligātu priekšmetu. Komisija konceptuāli atbalstīja mācības ieviešanu kā obligātu prasību.

Komisija šai tēmai jau veltījusi vairākas sēdes un šodien diskusijas turpinājās. Arī šodien atsevišķi parlamenta deputāti komisijā aicināja sagatavot Saeimas lēmuma projektu par mācības ieviešanu kā obligātu priekšmetu.

Deputāti vienojās, ka komisija gatavos lēmuma projektu par to, ka militārās mācības teorētiskā daļa jāorganizē 10. un 11.klasē, bet militārā nometne notiktu pēc 11.klases, nevis 12.klases. Valsts aizsardzības mācības teorētiskā daļa skaitītos kā obligāts priekšmets, bet praktisko daļu patlaban nav iespējams ieviest kā obligātu, jo iesaistītās puses tam vēl nav gatavas.

AM aprēķinājusi, ka valsts aizsardzības mācības īstenošana kā obligāts priekšmets skolās gadā izmaksātu līdz 17 miljoniem eiro. Patlaban gan nevar pateikt cik liels finansējums būtu nepieciešams, ja mācību ieviestu kā obligāti piedāvājamās izvēles priekšmetu. Kā šodien komisijā norādīja Jaunsardzes un informācijas centra vadītājs Aivis Mirbahs, tad šādus aprēķinus nevar veikt, jo nav zināms cik skolas pieteiksies šīs mācības ieviešanai.

Jau ziņots, ka AM jau iepriekš bija aptaujājusi Latvijas skolas par gatavību ieviest valsts aizsardzības mācību. No 410 skolām aptuveni 100 skolas atsaukušās piedāvājumam par aizsardzības mācības ieviešanu, informē aģentūra LETA.

AM piedāvātais modelis paredz, ka, beidzot vidusskolu, jaunietim, kurš apguvis šo mācību, piedāvātu parakstīt līgumu, lai kļūtu par rezerves karavīru. Tas gan nozīmē arī saistības, proti, jaunieti varēs iesaukt uz rezerves karavīru apmācībām. Tajā pašā laikā ministrija rosina izveidot arī bonusu sistēmu šādiem vidusskolu beidzējiem, proti, iestāšanos bez konkursa Nacionālajā aizsardzības akadēmijā un budžeta vietas valsts augstskolās. Jaunietis no kļūšanas par rezerves karavīru varēs arī atteikties.

Valsts aizsardzības mācība paredzēta četros blokos - valstiskā audzināšana, Dzīves skola, fiziskā sagatavotība un vislielākā uzmanība paredzēta militārajam blokam. Militārajā blokā paredzēta Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas pirmā līmeņa pamatapmācības programmas pasniegšana.

AM aprēķinājusi, ka mācībai vidusskolās nepieciešamas 320 mācību stundas, no kurām militārajam blokam tiktu atvēlētas 260 stundas.