PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2024. gada 15. jūlijs

Egija, Egmonts, Egons, Henrihs, Henriks

8833.jpeg
Foto: Reinis Inkēns / Saeimas Kanceleja
Vairāk nekā 60 bērnu vecāki nosūtījuši vēstuli tiesībsargam Jurim Jansonam.

Vēstulē vecāki lūdz izvērtēt, vai visiem pusotra gada vecumu sasniegušajiem bērniem ir nodrošināta vienlīdzīga pieeja pirmsskolas izglītības iestādēm.

Joprojām nav izstrādāta metodika, kā aprēķināmas vidējās izmaksas vienam izglītojamam pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē, sacīja biedrības "Vecāki par izglītību" pārstāvji. Tādēļ pašvaldības līdzfinansējums, kuru papildus valsts noteiktajam atbalstam var saņemt bērni, kuriem nav vietas pašvaldības pirmsskolas iestādēs, katrā pašvaldībā atšķiras un pilnībā nesedz visas ar bērna izglītošanu saistītās izmaksas, informē ziņu aģentūra LETA.

Starpību, kas, piemēram, Rīgā veido vidēji 100 eiro mēnesī, papildus ēdināšanas un pulciņu izmaksām, ko apmaksā gandrīz visu pirmsskolu apmeklējošo bērnu vecāki, jāsedz privāto bērnudārzu audzēkņu vecākiem.

Lai gan Izglītības likumā un Ministru kabineta noteikumos jau 2013.gada beigās bija noteikta nepieciešamība izstrādāt metodiku viena izglītojamā izmaksu aprēķinam, šādas kārtības nav joprojām, uzsvēra vecāki. Izveidojusies situācija rada pamatotas bažas vecākiem, kuru bērni apmeklē privātās pirmsskolas un kuriem nav nekādas skaidrības par bērnu turpmākās izglītošanas iespējām, kā arī to, kas, cik lielā mērā un par ko maksās pēc 2015.gada 31.decembra.

Tāpat vecāki vērš tiesībsarga uzmanību uz Rīgas domes saistošajiem noteikumiem, kas paredz - ja bērnam, kurš apmeklē privāto pirmsskolu, tiek piedāvāta vieta pašvaldības dārziņā un bērna vecāki no tās atsakās, viņa pirmsskolas izglītošanai tiek pārtraukts gan valsts, gan pašvaldības līdzfinansējums.

"Tādējādi Rīgā dzīvojošo bērnu vecākiem atšķirībā no citās pašvaldībās dzīvojošajiem netiek dota iespēja izvēlēties - pāriet uz pašvaldības bērnudārzu vai turpināt sava bērna izglītošanu privātajā izglītības iestādē, kurā viņš savu apmācību sācis", teikts tiesībsargam adresētā vēstulē. Vecāki arī uzsver, ka Rīgas pašvaldība nav pamatojusi minētās normas tiesiskumu, lietderību un labumu, ko iegūst sabiedrība un kam vajadzētu būt lielākam par šo bērnu un viņu vecāku tiesību ierobežojumu.