PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 16. maijs

Edijs, Edvīns

6404.jpeg
Foto: justinkendra / 123RF
Publiskotajā studiju programmu izvērtējumā secināts, ka lielākais nekvalitatīvo studiju programmu skaits ir Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības akadēmijai (RPIVA), Latvijas Universitātei (LU) un Starptautiskai Praktiskās psiholoģijas augstskolai (SPPA).

Visbiežāk par nekvalitatīvām atzītas izglītības, pedagoģijas un vadības, administrēšanas un nekustamā īpašuma pārvaldības studiju programmas, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Vērtējumā studiju programmas, kas atzīmētas ar atzīmi - I -, ir atzīstamas par kvalitatīvām un ilgtspējīgām, ar atzīmi II ir programmas, kuru ilgstošai pastāvēšanai nepieciešami konkrēti uzlabojumi, bet ar atzīmi III ir atzīmētas tās programmas, kuru pastāvēšanas lietderība ir apšaubāma.

Tomēr Augstākās izglītības padomes (AIP) informē, ka programmas ir sadalīta grupās atbilstoši to ilgtspējas vērtējumam, kas ietvēra četras vērtēšanas grupas: kvalitāte, resursi, ilgtspēja, sadarbība/pārklāšanās, attiecīgi to kvalitāte ir tikai viens no vērtējuma komponentiem. Līdz ar to programmas, kas iekļautas 3.grupā, nav viennozīmīgi uzskatāmas par nekvalitatīvām.

Apkopojot publiskoto AIP studiju programmu izvērtējumu var secināt, ka RPIVA ar atzīmi III novērtētas septiņas studiju programmas, LU un SPPA katrai pa piecām. Tādu pašu novērtējumu ir saņēmušas četras Daugavpils Universitātes studiju programmas, trīs Latvijas Lauksaimniecības universitātes un Rēzeknes Augstskolas studiju programmas, kā arī divas Rīgas Tehniskās universitātes programmas.

Pēc ekspertu domām, vismaz 19 vadības, administrēšanas un nekustamā īpašuma pārvaldības, kā arī 12 izglītības un pedagoģijas studiju programmas uzskatamās par apšaubāmām. Tāpat par nekvalitatīvām uzskatāmas piecas tiesību zinātnes un četras psiholoģijas studiju programmas.

LU viedoklis:

Ziņu aģentūras LETA sagatavotā un citu masu mediju pārpublicētā ziņa Lielākais nekvalitatīvo studiju programmu skaits ir RPIVA, LU un Praktiskās psiholoģijas augstskolā ir uzskatāma par maldinošu, kā arī godu un cieņu aizskarošu, sniedzot vispārinošu atzinumu un virspusēju informāciju un neanalizējot pētījumā iegūtos datus kontekstuāli.  Augstākās izglītības padomes īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai ietvaros tika izvērtētas 134 Latvijas Universitātes studiju programmas, no kurām 96,3% studiju programmu ir atzītas par ilgtspējīgām un kvalitatīvām. Tikai piecas programmas jeb 3,7%, kurās uzņemšana nenotiek, iekļautas 3. grupā.