PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2024. gada 24. jūlijs

Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne

9774.jpeg
Foto: utnapistims / 123RF
Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) iedibināto Cimzes balvu izcilākajiem kultūrizglītības skolotājiem šogad saņems divi pedagogi. 

Kā informē LNKC komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Inga Bika, balvu saņems profesionālās izglītības kompetences centra "Rīgas Dizaina un mākslas vidusskola" (RDMV) skolotājs Jānis Brants un Rīgas Doma kora skolas (RDKS) skolotāja Maija Kurme.

J.Brants ir RDMV Metāla izstrādājumu dizaina programmas pedagogs kopš 1985.gada, ilgu laiku bijis šīs programmas vadītājs, kopš 2005.gada viņš ir arī RDMV direktora vietnieks radošajā darbā.

Viņa vadībā Metāla izstrādājumu dizaina nodaļa ir izveidojusies par spēcīgu līderi jauno profesionāļu sagatavošanā. Pateicoties J.Branta pedagoga talantam, vairāki absolventi ir guvuši izcilus profesionālus panākumus, savukārt citi kļuvuši par kolēģiem - skolotājiem RDMV. J.Branta bijušo audzēkņu vidū ir labi pazīstami metālmākslinieki Māris Šustiņš, Uģis Gailis, Diāna Jeļiņevska, Anna Fanigina un Valdis Brože.

Paralēli skolotāja darbam jau desmit gadus J.Branta pārziņā ir skolas darba radošais darbs - skolas dizaina izstāžu organizācija, darbs ar radošajiem konkursiem un projektiem, mācību metodikas un profesionālās pilnveides programmu izstrāde. RDMV 2015.gadā ieguvusi dizaina izglītības kompetences centra statusu. J.Brants ir viens no konsekventiem RDMV vizuālās kultūras inteliģences iemiesotājiem ar bagātu pieredzi un radošu pieeju nestandarta jautājumu risināšanā dizaina izglītībā.

Savukārt M.Kurme RDKS strādā kopš skolas dibināšanas dienas 1994.gadā, pasniedzot solfedžo, harmoniju un mūzikas teoriju vidusskolas diriģēšanas un vokālās nodaļas audzēkņiem, taču viņas skolotājas darba pieredze Latvijas mūzikas vidusskolās kopumā sniedzas jau vairāk nekā 50 gadu garumā. Viņa devusi lielu ieguldījumu mūzikas teorētisko priekšmetu mācību programmu un metožu izstrādē un attīstībā, veidojusi mācību programmas harmonijā un solfedžo.

Bijušie audzēkņi skolotāju atceras ar milzīgu cieņu, labiem vārdiem un pateicību, jo, izslavēta ar augsto prasīgumu, precizitāti un erudīciju, viņa devusi izcilu teorētisko zināšanu bāzi, vienlaikus veicinot audzēkņu pozitīvās cilvēciskās īpašības un vērtību sistēmas izaugsmi.

M.Kurmes bijušo audzēkņu vidū ir šā brīža izcilākie Latvijas un Eiropas mūzikas dzīves veidotāji - komponisti, diriģenti, izpildītājmākslinieki, pedagogi, teorētiķi, izglītības darbinieki un pat populārās mūzikas grupu dalībnieki - Māris Sirmais, Mārtiņš Klišāns, Vestards Šimkus, Rihards Dubra, Andris Vecumnieks, Jānis Šipkēvics, Markus Riva, Ainārs Rubiķis, Kaspars Ādamsons un citi.

Cimzes balvas ieguvēju godināšana notiks 28.aprīlī plkst.12 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā kopā ar Kultūras ministrijas apbalvojuma pasniegšanu kultūrizglītības nozares talantīgākajiem audzēkņiem un viņu skolotājiem.

Cimzes balvas piešķiršanas mērķi ir godināt pedagogus par ilggadēju pedagoģisko darbību un būtisku ieguldījumu mācību un audzināšanas darbā, kā arī stiprināt kultūrizglītības jomas pedagogu profesijas prestižu.

Katru gadu tiek piešķirtas divas balvas - vienam pedagogam mūzikas un dejas jomā, vienam pedagogam mākslas un dizaina jomā. Balva nosaukta pedagoga, tautas dziesmu vācēja, latviešu kora mūzikas pamatlicēja un profesionālās mūzikas izglītības aizsācēja Jāņa Cimzes (1814-1881) vārdā. Cimzes vadībā Vidzemes skolotāju seminārs kļuva par pirmo latviešu profesionālo skolotāju mācību iestādi.