PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 13. maijs

Ira, Iraīda, Irēna, Irina

5686.jpeg
Līdz šī gada nogalei Afganistānu plāno pamest starptautiskie miera uzturēšanas spēki (ISAF), un turpmāk drošības garantēšana valstī būs vietējās policijas un citu dienestu pārziņā. 

Amatpersonas centušās kliedēt bažas, ka miera spēku aiziešana atstās negatīvu iespaidu uz Afganistānas izglītības sistēmu, uzsverot , ka valsts reģionu iedzīvotāji beidzot ir sapratuši skolu nozīmīgumu, paužot gatavību tās aizstāvēt no islāmistu radikāļu uzbrukumiem, vēsta britu raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

Vizītes laikā Londonā Afganistānas izglītības ministrs Farūks Vardaks (Farooq Wardak) uzsvēris, ka Afganistānas progress ir neatgriezenisks, un jaunizveidotā izglītības sistēma spēs pārdzīvot iespējamus politiskos satricinājumus. Valdības plāns paredz, ka līdz 2020. gadam ikvienam bērnam Afganistānā būs nodrošināta iespēja mācīties skolā - tas attiecas gan uz zēniem, gan meitenēm. Ministrs īpaši uzsvēris to, ka izdevies panākt sabiedrības attieksmes maiņu - notikusi īsta revolūcija laukos dzīvojošo afgāņu apziņā un tagad ne tikai bērnu vecāki, bet arī vietējie reliģiozie darbinieki, dažos reģionos pat islāmistu kustības Taliban aktīvisti, atzīst izglītības nepieciešamību. "Cilvēki, kuri paši ir analfabēti, uzskata, ka viņu bērniem jābūt izglītotiem," sacījis F. Vardaks.

Runājot par līdzšinējiem panākumiem, viņš minējis dažus skaitļus. Piemēram, 2001. gadā Afganistānas skolās mācījās 900 000 bērnu, bet tagad viņu skaits pieaudzis līdz 5,8 miljoniem, turklāt skolās mācās 2,2 miljoni meiteņu. Pirms 10 gadiem Afganistānas augstskolas sagatavoja tikai 400 skolotājus gadā, bet pašlaik jau 77 000 pedagogu, sacījis ministrs, piebilstot, ka lielākā daļa skolotāju ir sievietes. Lai gan atsevišķos Afganistānas reģionos joprojām notiek islāmistu radikāļu uzbrukumi skolām, izdevies atsākt mācības gandrīz visās 700 skolās, kas uzbrukumu dēļ uz laiku bija slēgtas.

F. Vardaks atzinis, ka jāturpina cīņa pret korupciju izglītības sistēmā. Vietējie mediji nereti vēstījuši par spoku skolām - iestādēm, kas saņem valsts finansējumu, taču realitātē nemaz nesniedz izglītības pakalpojumus, un negodīgie darboņi vienkārši sadala naudu savā starpā. Ministrs stāstījis, ka nesen veikto pārbaužu laikā atklāti aptuveni 2000 cilvēki, kuri bija noformēti darbā kā skolotāji, lai šajā profesijā nemaz nav strādājuši.