PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 07. maijs

Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

5867.jpeg
Foto: oksun70 / 123RF
Anglijas valsts sekretārs izglītības jautājumos Deivids Lovss (David Laws) piekritis apgalvojumiem, ka daudzu skolu administrācijas liedz vecākiem izvēles brīvību skolēnu formu iegādē, tādējādi sadārdzinot pirkumus. 

D. Lovss solījis aicināt skolas lēmumus pieņemt atbildīgāk un nodrošināt lētāku skolēnu formu iegādi, tomēr lielākās skolotāju arodbiedrības uzskata, ka ar šādu rekomendāciju būs par maz un jāpieņem speciāls likums, vēsta raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

Skolēnu vecāki jau sen ir cēluši trauksmi par skolēnu formu sadārdzināšanos, bet, sākoties jaunajam mācību gadam, viņiem pievienojušās arī Municipalitāšu asociācija (LGA) un Godīgas tirdzniecības pārvalde (OFT). Šīs organizācijas norādījušas, ka aptuveni 75% Anglijas skolu nedod skolēnu vecākiem nekādu izvēles brīvību, liekot formas tērpus iegādāties no konkrēta ražotāja vai pat konkrētā veikalā. Šādas pieejas dēļ vecāki par katru apģērba gabalu pārmaksā aptuveni 5 sterliņu mārciņas (4,2 latus). Visas valsts mērogā gadā tie ir 52 miljoni sterliņu mārciņu jeb 43,5 miljoni latu, kas nonāk skolām pietuvinātu uzņēmēju kabatās. Skolu administrācijas tiek kritizētas arī par to, ka pārāk bieži veic izmaiņas nolikumos par formas tērpiem, liekot skolēnu vecākiem atkal atvērt maciņus. Pēdējos gados daudzas skolas maina statusu, kļūstot par akadēmijām, un tas tiek izmantots kā iemesls, lai ieviestu jaunus formas tērpus.

D. Lovss, kurš valdībā pārstāv liberāldemokrātu partiju, ir atzinis, ka šo problēmu nepieciešamas risināt, jo ekonomiskā situācija valstī nav tik spoža, lai skolēnu vecāki varētu atļauties regulārus papildus izdevumus. "Skolēnu formu cena reizēm patiešām ir nepamatoti augsta," viņš norādījis sarunā ar BBC. Valsts sekretārs paziņojis, ka valdībā jau sagatavotas rekomendācijas, kas tiks nosūtītas skolām. Tajās mācību iestāžu administrācijas tiks aicinātas atteikties no prakses, kad skolēnu formas jāpērk pie kāda noteikta ražotāja vai tirgotāja. "Ir jāpanāk, lai obligātās skolēnu formas sastāvdaļas ir iespējams iegādāties salīdzinoši lēti," viņš uzsvēris.

Lielākās britu skolotāju arodbiedrības NASUWT ģenerālsekretāre Krisa Kītsa (Chris Keates) gan ir noskaņota skeptiski, uzskatot, ka tikai ar rekomendācijām vien nekas nebūs līdzēts, un jāpieņem likumi, kas neļautu skolām ieviest pārāk dārgi izmaksājošus formas tērpus. Viņa atgādinājusi, ka daudzu skolu administrācijas ir noslēgušas līgumus ar tirgotājiem un saņem no viņiem zināmu summu par to, ka nodrošina klientu pieplūdumu. "Vecākiem tagad nākas maksāt par to pārlieku lielo brīvību, kādu valdošā koalīcija piešķīrusi skolām," viņa uzskata.