PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

7331.jpeg
Foto: hxdbzxy / 123RF
Dienvidkorejas izglītības ministrs bijis spiests atvainoties, bet nacionālās eksāmenu padomes vadītājs atkāpies no amata, kad noskaidrojies, ka divi no koledžu iestājeksāmenu jautājumiem nav bijuši korekti formulēti.

Ziņu aģentūra AFP raksta, ka eksāmenus novembra otrajā pusē kārtoja gandrīz 650 000 jauniešu, un tie ir tik nozīmīgi viņu nākotnes perspektīvām, ka eksāmenu norise nopietni iespaido valsts dzīvi.

"Koledžu iestājeksāmens ir kulminācija desmit gadus ilgušajām nogurdinošajām mācībām, milzīgajam spiedienam, ko izjūt skolēni, un ģimeņu nestajiem upuriem finansiālā ziņā," raksta AFP. No eksāmenu rezultātiem atkarīgs, vai jaunieši iestāsies kādā no valsts prestižākajām universitātēm un vai vispār varēs iegūt augstāko izglītību. No tā Dienvidkorejā atkarīga ne tikai jauniešu karjera, bet arī, piemēram, iespējas apprecēties, norāda ziņu aģentūra. Saskaņā ar starptautisko pārbaudījumu rezultātiem dienvidkorejiešu skolēnu sekmju līmenis ir viens no augstākajiem pasaulē, taču tas prasa savu cenu. Turklāt ne tikai pārnestā nozīmē (lielākā daļa bērnu mācās tik uzcītīgi, ka brīvā laika viņiem gandrīz neatliek), bet arī tiešā - pagājušajā gadā Dienvidkorejas skolēnu vecāki privātskolotāju algošanai tērējuši 19 triljonus vonu jeb aptuveni 13.7 miljardus eiro, kas ir 1,5% no valsts iekšzemes kopprodukta.

"Fakts, ka eksāmenos piedalās tik daudz jauniešu, turklāt lielākā daļa no viņiem saņem augstas atzīmes, nozīmē to, ka viena sīka kļūdiņa var izšķirt to, vai skolēnam būs iespēja studēt augstskolā. Tādēļ arī saprotams satraukums divu jautājumu dēļ, ko bijis iespējams traktēt dažādi - viens no tiem bija bioloģijas, bet otrs angļu valodas eksāmenā," raksta AFP. Par pieļautajām kļūdām atvainojies izglītības ministrs Hvan Ū Je (Hwang Woo-Yea), bet Korejas mācību programmu un novērtējuma institūta (KICE) vadītājs Kims Son Hūns (Kim Sung-Hoon), kura pienākums ir uzraudzīt eksāmenu norisi, atkāpies no amata. Pieņemts lēmums, ka abus dažādo atbilžu variantus ieskaitīs kā pareizus. No vienas puses tas šķiet saprātīgs kompromiss, bet no otras - Dienvidkorejas laikraksti norādījuši, ka, pateicoties šim lēmumam, aptuveni 4000 eksāmena kārtotāju saņems augstāku atzīmi un ļaus apsteigt vienaudžus, kā arī iestāties universitātē.

AFP norāda, ka šī pārpratuma dēļ (tas nav pirmais šāda veida gadījums beidzamajos gados, un kļūmju dēļ amatu zaudējuši jau trīs KICE vadītāji) atkal uzliesmojušas diskusijas par eksāmena nepieciešamību. Par to, kādu nozīmi tam piešķir valstī, liecina tikai daži fakti. Eksāmena dienā ap visā valstī ierīkotājiem vairāk nekā 1250 eksaminācijas centriem aizliegta transporta satiksme, lai skolēniem netraucētu troksnis. Vēl vairāk - Dienvidkorejas armija šajā laikā atturas no mācībām, bet lidostās uz 40 minūtēm aizliegta lidmašīnu pacelšanās un nolaišanās. Eksāmena dienā visas iestādes darbu sāk stundu vēlāk, lai uz ielām neveidotos sastrēgumi, bet, ja kāds skolēns tomēr tādā iekļuvis, viņam iespējams pa īpašu tālruņa numuru izsaukt policijas eskortu, kas jaunieti pavadīs uz eksāmena norises vietu, raksta AFP.