PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

7310.jpeg
Ar nolūku piesaistīt pēc iespējas vairāk talantīgu skolēnu un uzlabot savu prestižu, ar neparastu iniciatīvu nākusi klajā kādas Japānas mazpilsētas vidusskola. 

Ar pašvaldības atbalstu tā izveidojusi īpašu fondu, no kā tiks maksātas diezgan ievērojamas prēmijas tiem vidusskolas absolventiem, kuriem izdosies iestāties kādā no prestižākajām valsts augstskolām, raksta laikraksts The Japan Times.

Isas pilsētiņā Kagošimas prefektūrā dzīvo tikai aptuveni 20 000 cilvēku, un beidzamo gadu laikā pilsētas Okuči vidusskolai nācies saskarties ar skolēnu skaita samazināšanos. The Japan Times atgādina, ka Japānā ļoti liela uzmanība tiek pievērsta izglītības iestāžu reitingiem, un skolēnu skaita samazināšanās kaitējusi Okuči vidusskolas prestižam. Tādēļ ar vietējās municipalitātes palīdzību izveidots īpašs fonds 50 miljonu Japānas jenu (gandrīz 340 000 eiro) apmērā, kas paredzēts talantīgāko skolēnu prēmēšanai.

"Mazās pilsētiņas skola, kas cīnās ar skolēnu trūkumu, cenšas piesaistīt 15 gadus vecus pusaudžus, solot tiem līdz pat miljonam jenu (6700 eiro) lielas prēmijas, ja viņi mācīsies tik cītīgi, ka spēs iekļūt kādā no prestižākajām universitātēm," raksta The Japan Times. Par tādām tiek uzskatītas Tokijas un Kioto universitātes, kā arī vairākas privātās augstskolas. Savukārt par iestāšanos kādā no tā sauktā otrā ešelona universitātēm, skolēniem solīta 300 000 jenu jeb aptuveni 2000 eiro liela prēmija.

Plāns ticis izstrādāts pēc tam, kad augustā kļuva skaidrs, ka uz 120 vietām Okuči vidusskolā pieteikušies vien 56 jaunieši. Municipalitātes pārstāvis Naoki Niši (Naoki Nishi) paudis satraukumu par to, ka talantīgākie skolēni mēdz pārcelties uz lielpilsētu skolām, un, šādai tendencei turpinoties, Isas pilsētiņā paliekot aizvien mazāk un mazāk iedzīvotāju. Beidzamajos gados tikai vienam no Okuči vidusskolas beidzējiem izdevies iestāties kādā no prestižākajām valsts augstskolām, taču N. Niši paudis pārliecību, ka ar jaunās prēmēšanas programmas palīdzību izdosies motivēt skolēnus. "Patiesību sakot, tas ir arī viens no beidzamajiem mēģinājumiem glābt pašu skolu," viņš piebildis.

Pazīstamais japāņu izglītības eksperts Naoki Ogi (Naoki Ogi) šo iniciatīvu nodēvējis par amorālu, norādot, ka skolēniem, lai cik talantīgi viņi būtu, prēmijas par labām sekmēm nebūtu jāmaksā. Viņš arī paudis šaubas, vai tiks sasniegts galvenais mērķis un talantīgi jaunieši pārstās pamest Isas pilsētu. "Labākajā gadījumā viņi trīs gadus nomācīsies šajā vidusskolā. Taču nav nekādas garantijas, ka tie jaunieši, kuri būs iestājušies kādā no labākajām universitātēm, pēc tam atgriezīsies dzimtajā pilsētiņā un palīdzēs vietējās ekonomikas uzplaukumam," viņš skaidrojis.