PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

9355.jpeg
Foto: hiro1775 / 123RF
Āzijas valstīs - sākot ar turīgo Dienvidkoreju un beidzot ar Ķīnu, kas piedzīvo strauju attīstību - novērojams īsts izglītības bums, kam ir arī savas ēnas puses. 

Skolēnu vecāki spiesti rēķināties ar aizvien lielākiem izdevumiem savu bērnu izglītošanā. Speciālisti norāda, ka daudzas ģimenes šī iemesla dēļ vairs nevar atļauties citus tēriņus, vēsta britu raidkorporācijas BBC interneta mājaslapa.

Nesen Ķīnas sabiedrība satraukti apsprieda ziņu par kādu traģisku gadījumu. 18 gadus vecais Džan Jans (Zhang Yang), kurš dzīvo kādā nelielā pilsētiņā valsts provincē, bija izturējis iestājeksāmenus, lai uzsāktu mācības ļoti prestižā tradicionālās medicīnas koledžā. Gaidāmo svinību dēļ ģimenei gan nācās izsludināt sēras - jaunieša tēvs, sapratis, ka nespēs apmaksāt dēla studijas, izdarīja pašnāvību.

Šis, protams, ir ārkārtas gadījums, taču Austrālijas Nacionālās universitātes antropologs Endrjū Kipnis (Andrew Kipnis), kurš nesen sarakstījis grāmatu par situāciju Ķīnas izglītības sistēmā, uzsver, ka tā patiešām ir satraucoša. Gan vidusšķiras, gan strādnieku un zemnieku ģimenēs pieņemts visus resursus veltīt tam, lai bērni iegūtu pēc iespējas labāku izglītību. Nabadzīgākie sabiedrības slāņi sapņo par to, lai viņu bērni mācītos prestižās pilsētu skolās, turīgākie domā par privātskolām un mācībām ārzemēs - abos gadījumos tas prasa lielus līdzekļus. "Ģimenes tērē aizvien mazāk naudas citām vajadzībām. Pieaugušie ekonomē uz medikamentu iegādi un ārsta apmeklējumiem, pērk mazāk pārtikas un sadzīves preču, atsakās no mājokļu remontiem, taču nereti vienalga ir spiesti aizņemties naudu no radiniekiem un nokļūst parādu jūgā," novērojis austrāliešu zinātnieks.

Izglītības eksperts Tods Maurers (Todd Maurer) norāda, ka neadekvāti lielas naudas summas bērnu izglītībai spiesti atvēlēt skolēnu vecāki Ķīnā, Dienvidkorejā, Taivānā, Honkongā un Singapūrā, strauji pieaug izdevumi izglītībai arī Indijā un Indonēzijā. Piemēram, Dienvidkorejas mājsaimniecībās, kurās aug vairāki bērni, reizēm pat 70% visu ienākumu vecāki tērē, lai nodrošinātu bērniem privātskolotāju pakalpojumus. "Ģimenes spiestas ekonomēt uz visu, sākot ar pārtiku un beidzot ar ceļojumiem atvaļinājumu laikā. Vienīgā iespēja, kā izrauties no šī apburtā loka, ir atteikties no bērnu radīšanas. Bērna izglītošana ir tik dārgs prieks, ka man nav šaubu - tas ir viens no iemesliem, kādēļ Dienvidkorejā ir tik zems dzimstības līmenis," norāda Džeimsa Medisona universitātes Korejas vēstures profesors Maikls Sets (Michael Seth).