PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 03. maijs

Gints, Uvis

9355.jpeg
Foto: hiro1775 / 123RF
Vācu radiostacijas Deutsche Welle interneta mājaslapa pievērusies tēmai, kas skolās parasti ir tabu - skolotāju homoseksualitātei. 

Tā norāda, ka pedagogiem, kuri neslēpj savu netradicionālo seksuālo orientāciju, nereti nākas saskarties ar apvainojumiem un nicinošu attieksmi. Šī iemesla dēļ skolās strādājošie geji un lesbietes organizē biedrības, lai cīnītos par savām tiesībām.

30 gadus vecais Frankfurtes Gētes ģimnāzijas bioloģijas un ķīmijas skolotājs Aleksanders Locs (Alexander Lotz) sarunā ar Deutsche Welle sūrojies, ka viņam regulāri nākas uzklausīt aizskarošas piezīmes no skolēnu puses. Atšķirībā no aptuveni 90% Vācijas skolās strādājošajiem homoseksuālistiem, par kuru orientāciju skolēniem nav ne jausmas, viņš to nav slēpis. A. Locs stāstījis, ka atklājis to tādēļ, ka vācu skolēnu žargonā vārds "gejisks" kļuvis par vārdu "draņķīgs" vai "slikts" sinonīmu. "Es skolēniem lūdzu nelietot šo žargonu, skaidrojot, ka tas man ir personīgi aizskarošs, taču rezultāts bija pilnīgi pretējs," žēlojas pedagogs. Interesanti, ka lielākā daļa viņa kolēģu, kuri apgalvo, ka atbalsta šo skolotāju, laiku pa laikam viņam pārmet - ja pats A. Locs nebūtu publiski atklājis savu seksuālo orientāciju, šādu problēmu viņam nebūtu.

Deutsche Welle atgādina, ka Vācijā tradicionāli bijusi samērā rezervēta attieksme pret homoseksuāliem skolotājiem. Līdz pat 1969. gadam spēkā bija likums, kas pedagogiem oficiāli aizliedza atklāt, ka viņiem ir netradicionāla seksuālā orientācija. "Vēl 1974. gadā par šādu lietu daudzās federālajās zemēs draudēja atlaišana no darba," atceras pensionētais skolotājs Detlefs Mike (Detlef Mücke), kurš savulaik Rietumberlīnē piedalījies demonstrācijā, lai panāktu kāda atlaista kolēģa atjaunošanu amatā.

"Kopš tiem laikiem notikušas lielas izmaiņas likumdošanā, mainījusies arī daudzu cilvēku attieksme pret homoseksualitāti. Tomēr pat tādās pilsētās kā Ķelnē, kas tiek uzskatīta par Vācijas geju galvaspilsētu, tolerancei ir savas robežas, kas īpaši attiecas uz skolām," raksta Deutsche Welle. A. Locs un viņa domubiedri vēlas situāciju mainīt un panākt, lai attieksme pret homoseksuāliem skolotājiem normalizētos.  Pašlaik netradicionāli orientētajiem pedagogiem gan ir sarežģīti koordinēt savus pūliņus, jo katrā no 16 Vācijas federālajām zemēm ir atšķirīga izglītības sistēma. "Mums nākas organizēt atsevišķas biedrības katrā zeme - viss ir jādara 16 reizes, tas ir ļoti nogurdinoši," sūdzējies A. Locs. Lai gan liela sabiedrības daļa piekrīt, ka pret homoseksuāliem skolotājiem jāizturas ar cieņu, dažas A. Loca un viņa līdzgaitnieku idejas šķiet apšaubāmas. Viņš, piemēram, iebildis pret to, ka bioloģijas stundās heteroseksualitāte tiek definēta kā vispārpieņemta norma.