PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 03. maijs

Gints, Uvis

5865.jpeg
Uzsākot mācības augstskolā, studentam jākļūst patstāvīgam - gan sadzīviskā, gan finansiālā ziņā.

Protams, allaž var cerēt, ka finansiāli spiedīgos brīžos palīdzību neliegs vecāki vai citi tuvinieki, tomēr nepieciešams ievērot dažus samērā vienkāršus noteikumus, lai šādi brīži pienāktu pēc iespējas retāk, raksta britu laikraksts The Telegraph.

Pirmais no šiem noteikumiem attiecas uz bankas izvēli. The Telegraph norāda, ka ļoti bieži šai izvēlei netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība - piemēram, jaunā studenta konts tiek atvērts bankā, ko ieraduši izmantot viņa vecāki, vai tiek izvēlēta tā banka, kuras filiāle atrodas vistuvāk ģimenes dzīvesvietai. Tā vietā nepieciešams kārtīgi izpētīt banku īpašos piedāvājumus, jo, vēloties piesaistīt jaunus klientus, tās bieži vien izstrādā īpašas, studentiem draudzīgas programmas. Viena no bankām, piemēram, piedāvā klienta kartes, kas nodrošina atlaides dažādos veikalos vai kafejnīcās, cita - atlaides dzelzceļa pakalpojumu izmantošanai un tā tālāk. Izvēloties banku, kurā atvērt savu studiju kontu, vērts pievērst uzmanību arī tam, par kādu summu iespējams pārsniegt kredīta limitu. The Telegraph aptaujātie speciālisti rosina to izvēlēties apdomīgi - lai kritiskā gadījumā allaž būtu glābšanas riņķis, bet tajā pašā laikā nebūtu iespējams iekulties lielos parādos.

Mācību gads studentiem sākas ar to, ka viņiem tiek izsniegts diezgan plašs nepieciešamās literatūras saraksts. The Telegraph norāda, ka nav nepieciešams pa galvu, pa kaklu skriet pirkt jaunas grāmatas uz grāmatnīcu. Sākumā jāpalūkojas, kuras mācību grāmatas ir pieejamas universitātes bibliotēkā un laicīgi tās jārezervē. Ja tas nokavēts, ir vērts aprunāties ar vecāko kursu studentiem, kuriem šādas grāmatas vairs nav nepieciešamas, palūkoties, vai lietotas grāmatas nepārdod Amazon vai eBay - tas noteikti sanāks lētāk.

The Telegraph norāda, ka nepieciešams ļoti apdomīgi rīkoties ar naudu, kas tiek ieskaitīta studenta kontā - vai tā būtu stipendija, mācību kredīts vai finansiālā palīdzība no vecākiem. "Diemžēl pārāk bieži ir gadījumi, kad veselam semestrim paredzētā nauda izkūp pāris nedēļās pēc tās ieskaitīšanas kontā. Studenti notriec naudu ballītēs, piemirstot, ka arī pēc tam viņiem vajadzēs ēst un maksāt par transportu, kā arī būs citi izdevumi," raksta The Telegraph. Laikraksts aicina kārtīgi izplānot, cik daudz naudas pieļaujams iztērēt izklaidēs un iepirkumos, lai ar atlikušo varētu iztikt līdz semestra beigām.