PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 04. maijs

Vijolīte, Viola, Vizbulīte

9387.jpeg
Foto: barabasa / 123RF
Vai ir iespējams izveidot privātskolu, kurā nav jāmaksā mācību maksa? Daudzi uzskata, ka nē, taču Nepālā dzimušajam Surjam Karki (Surya Karki), kurš pašlaik studē ASV, izdevies neticīgos pārliecināt par pretējo. 

Vairākas skolas, kuras viņa dibinātā organizācija Maya Universe Academy atvērusi Nepālā, izmanto interesantu modeli. Apmaiņā pret bezmaksas izglītību, kas tiek sniegta bērniem, viņu vecāki - zemnieki, palīdz nodrošināt skolas darbību un strādā tās fermā, raksta Yahoo! News.

S. Karki pašlaik ir 21 gadu vecs un studē Menas štata Atlantijas koledžā, taču paralēli mācībām atrod laiku, lai apmeklētu izglītības jautājumiem veltītus seminārus un konferences, tiktos ar cilvēkiem, kuru rocība atļauj viņiem sniegt finansiālu palīdzību Maya Universe Academy projektam. Sarunā ar Yahoo! News jaunietis stāsta, ka viņa vecāki nav bijuši īpaši turīgi, tomēr sakrājuši naudu, lai zēns varētu iegūt izglītību. Kad Surjam apritēja astoņi gadi, viņš no sava ciemata kājām gājis septiņas stundas, lai iesēstos autobusā, kas topošo skolēnu aizveda uz Katmandu. Nepālas galvaspilsētā Surja nomācījies astoņus gadus, šajā laikā viņam nav bijusi iespēja apmeklēt tuviniekus. Kad 16 gadus vecais jaunietis pirms došanās studēt uz ārzemēm beidzot paviesojies pie mātes, viņa sacījusi: "Atceries, ka tu neesi vienīgais, kuram nepieciešama izglītība".

S. Karki stāsta, ka šos vārdus allaž patur prātā. Salīdzinot ar viņa bērnību, Nepālas izglītības sistēmā šis tas ir uzlabojies, tomēr aptuveni 46% nepāliešu joprojām nākas samierināties tikai ar sākumskolas izglītību. Tādēļ ASV studējošais nepālietis kopā ar domubiedru grupu izstrādājis modeli kas, pēc viņa domām, varētu palīdzēt lielākam skaitam tautiešu iegūt izglītību. Mācības Maya Universe Academy skolās ir bez maksas, taču katra skolēna vecākiem jāvelta divas dienas mēnesī, lai strādātu skolā un pie tās ierīkotajā fermā. Tieši fermas ražotās produkcijas pārdošana pēc S. Karki ieceres nodrošinās nepieciešamos finansiālos līdzekļus, lai skola varētu funkcionēt. "Šī skola balstās nevis uz naudu, bet mīlestību, kas ir viena no vārda maya nozīmēm. Jauniešu mērķis ir uzturēt skolu, apvienojot tos cilvēkus, kuri to mīl," raksta Yahoo! News.

Atverot pirmo skolu, S. Karki bija plānojis, ka tajā varētu mācīties 10 skolēnu, taču vietējo iedzīvotāju lielā atsaucība ļāva viņam skolā uzņemt 42 bērnus. Pašlaik trijās Maya Universe Academy skolās, kas atrodas nomaļos kalnu ciematiņos, mācās jau 120 skolēnu. Lielāko daļu mācību priekšmetu viņiem māca vietējie skolotāji, taču skolās regulāri ierodas brīvprātīgie no visas pasaules, kuri dalās savās zināšanās ne tikai ar skolēniem, bet arī zemniekiem. "Cilvēki Nepālā tradicionāli ir apstrādājuši zemi, taču viņi vēl nav iemācījušies iegūt no tās maksimumu," - uz zemnieku apmācības nepieciešamību norāda S. Karki. Viņš cer, ka līdz 2015. gadam darbs skolas fermās būs organizēts tā, ka ar ienākumiem pietiks skolu uzturēšanai. Pagaidām daļu izdevumu sedz sponsori, arī brīvprātīgie palīgi paši maksā par savu ceļu līdz Nepālai un dzīvošanu.