PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

9387.jpeg
Foto: barabasa / 123RF
ASV Džordžijas štata izglītības pārvalde nesen noslēgusi līgumu ar viesnīcu ķēdi Ritz - Carlton, kuras speciālisti apņēmušies skolu administrāciju darbiniekiem mācīt viesmīlības pamatus. 

Tas nepieciešams, lai atvieglotu skolotāju kontaktēšanos ar skolēnu vecākiem, raksta interneta ziņu vietne Takepart.com, norādot, ka ASV štatos tiek izmantoti dažādi paņēmieni, lai vecāki vairāk interesētos par savu bērnu skolas gaitām.

Takepart.com norāda, ka iepriekš komunikācija starp pedagogiem un skolēnu vecākiem aprobežojusies ar vienu sapulci mācību gada laikā un dažām telefona sarunām - parasti gadījumos, kad bērnam bijušas sliktas sekmes vai viņš sastrādājis kādas palaidnības. "Taču spēles likumi ir mainījušies, jo daudzi pētījumi pierādījuši - vecāku ieinteresētība par mācību procesu un sadarbība ar skolotājiem atstāj pozitīvu iespaidu uz skolēnu sekmēm, sociālajām iemaņām un pašnovērtējumu," raksta interneta ziņu vietne. Tā atsaucas uz ASV pazīstamo izglītības speciālisti Zanetu Inglēzu (Zaneta Ingles), kura apgalvo - ja skolēni redz, ka viņu vecākiem nav vienalga, viņi aktīvi sadarbojas ar skolas darbiniekiem un interesējas, kā skolēniem veicas mācībās, deviņos gadījumos no desmit bērnu sekmes uzlabojas.

2009. gadā Džordžijas štata izglītības pārvalde uzsāka īpašu programmu, kuras mērķis bija panākt, lai skolēnu vecāki aktīvāk iesaistītos mācību procesā un izrādītu par to lielāku interesi. Pašlaik šai programmai ik gadus tiek piešķirts 300 000 dolāru (aptuveni 155 000 latu) liels finansējums. Līgums ar Ritz - Carlton paredz, ka skolu darbinieki mācīsies viesmīlīgāk sagaidīt vecākus, piemēram, turpmāk tiem vecākiem, kuri ieradīsies skolā, tiks piešķirta birka ar uzrakstu "Vecāks", nevis "Viesis", kā bija līdz šim. "No laba klientu apkalpošanas servisa iegūst jebkura organizācija. Skolēnu vecākiem ir jājūt, ka viņi skolā ir gaidīti," norādījusi Ritz-Carlton viceprezidente Sjū Stefensone (Sue Stephenson).

Takepart.com norāda, ka šādas programmas izstrādātas arī citos ASV reģionos. Denveras pilsētas izglītības pārvalde sponsorējusi stundu garu, izglītībai veltītu raidījumu, kas tiek translēts radiostacijā, kas raida spāņu valodā. Šis raidījums, kurā tiek apspriestas dažādas būtiskas problēmas, izpelnījies lielu popularitāti, bet vecāki, kuriem spāņu valoda ir dzimtā, aizvien biežāk sākuši skolā interesēties par savu bērnu sekmēm. Savukārt ASV galvaspilsētā Vašingtonā skolotāji tiek apmācīti doties mājas vizītēs pie skolēnu vecākiem - šis paņēmiens gan ir iedarbīgs gadījumos, ja bērni aug tikai viena vecāka uzraudzībā, kurš parasti strādā vairākos darbos un fiziski nespēj apmeklēt skolas organizētos pasākumus, gan tad, ja vecāki savu vājo angļu valodas zināšanu dēļ nevēlas apmeklēt skolā rīkotās sapulces, jo nejūtas droši šajā vidē. "Ja viņi ir mājās, viņi jūtas daudz komfortablāk, ir gatavi atklātāk runāt par saviem bērniem, apspriest, ko viņi vēlas sasniegt mācību gada laikā," norāda Z. Inglēza.

Viņa piebilst, ka ar specializētu interneta mājaslapu, regulāru tālruņa zvanu vai īsziņu palīdzību par bērnu sekmēm iespējams informēt arī tos vecākus, kuri kādu iemeslu dēļ nevar bieži apmeklēt skolu. Z. Inglēza arī atgādina skolu darbiniekiem, ka ar vecākiem nepieciešams sazināties ne tikai tad, kad skolēns izdarījis kaut ko sliktu. "Ir jāizmanto gadījums, kad bērns izcēlies ar ko pozitīvu. Sazinoties ar vecākiem šādā brīdī, tas tikai palielinās viņu ieinteresētību par bērna skolas gaitām," uzsver speciāliste.