PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 03. maijs

Gints, Uvis

5953.jpeg
Saskaņā ar ANO Bēgļu lietu aģentūras (UNHCR) datiem, bēgot no pilsoņu kara Sīrijā, kaimiņvalstī Jordānijā ieradušies aptuveni pusmiljons cilvēku. 

Vismaz 35% no viņiem ir bērni vecumā no 5 līdz 17 gadiem, kuriem vajadzētu apmeklēt skolu, taču tas ir problemātiski. Pirmkārt, Jordānijas skolu sistēma netiek galā ar straujo skolēnu pieplūdumu, skolās vienkārši nepietiek vietu, bet, otrkārt - daudziem skolas vecumā esošajiem bēgļiem nākas strādāt, lai nopelnītu iztiku, raksta avīze The New York Times.

44 gadus vecā Jusra Šinvana (Yusra Shinwan) kopā ar četriem skolas vecuma bērniem no Sīrijas aizbēga šā gada jūnijā. Pašlaik viņa apmetusies Zarkas pilsētā. Augusta nogalē J. Šinvana sākusi interesēties, vai viņas bērniem ir iespēja apmeklēt skolu, taču no vairāku tuvējo mācību iestāžu direktoriem saņēmusi noliedzošu atbildi. "Man sacīja, ka nepieciešams pagaidīt, kamēr skolās ieviesīs divu maiņu sistēmu - no rītiem varētu mācīties jordāniešu bērni, bet pēcpusdienās - sīriešu bēgļu bērni. Tā nu es joprojām gaidu," sarunā ar The New York Times sacījusi sieviete. Viņa piebildusi, ka divi jaunākie bērni vēl neapzinās, ko zaudē, bet 13 gadus vecais dēls un 16 gadus vecā meita jūtoties ļoti slikti, jo ik dienu spiesti noskatīties, kā citi bērni iet uz skolu. "No Sīrijas mēs bēgām viņu drošības dēļ, bet tagad viņi man to pārmet, saka, ka zaudējot savu nākotni, un ir gatavi atgriezties Sīrijā," stāstījusi J. Šinvana.

The New York Times raksta, ka Jordānijas izglītības sistēmai vienkārši nepietiek resursu, lai nodrošinātu pietiekami daudz vietu valsts skolās. Jordānijas ekonomikā valda krīze. Aptuveni 35 000 skolēniem finansiālu iemeslu dēļ šogad nācies pārcelties no privātajām skolā uz valsts skolām, ievērojami palielinot skolotāju slodzi. Tagad klāt nākuši arī sīriešu bēgļi, kuriem vietējās varasiestādes iespēju robežās cenšas nodrošināt iespēju mācīties. "Jordāniešu bērnu vecāki man sūdzas, ka izglītības kvalitāte strauji pazeminoties," saka Mafrakas apgabala gubernators Abdulla el Hatabs (Abdullah Al Khattab).

ANO Bērnu lietu aģentūra UNICEF norāda uz vēl vienu problēmu - ļoti daudzi bēgļu bērni, kuriem iespēja mācīties ir nodrošināta, skolu tomēr neapmeklē, tā vietā dodoties peļņā, lai atbalstītu savas ģimenes. Piemēram, Zaatari bēgļu nometnē izveidotas trīs skolas, kurās pieteikti 15 000 skolēnu, taču regulāri mācības apmeklē tikai aptuveni 2000 bērnu. Kaut gan Jordānijā oficiāli atļauts strādāt no 16 gadu vecuma, bērni un pusaudži atrod iespēju nelegāli strādāt fermās, celtniecībā un citās nozarēs. Tiek lēsts, ka nepastāvīgu darbu atraduši aptuveni 30 000 skolas vecuma bērnu, kuriem mācību apmeklēšanai laika vairs nepietiek.UNICEF programma gan paredz pabalstu piešķiršanu tām ģimenēm, kuru bērni apmeklē skolu, taču šī summa ir ļoti niecīga un atbilst aptuveni 45 dolāriem jeb 23 latiem mēnesī - nav pārsteigums, ka lielākā daļa sīriešu programmu ignorē.