PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 04. maijs

Vijolīte, Viola, Vizbulīte

5953.jpeg
ASV skolās netiek pievērsta pietiekami liela uzmanība skolēnu informēšanai par datu aizsardzību internetā, secināts Pew Internet & American Life veiktajā pētījumā.

Tajā 12 līdz 17 gadus veci jaunieši aptaujāti par to, kur smēlušies zināšanas par privāto datu aizsardzību - tikai niecīgs skaits pusaudžu par to uzzinājuši skolā, raksta interneta ziņu vietne Eschoolnews.com.

Tā norāda, ka sociālo mediju laikmetā datu aizsardzība iegūst īpašu nozīmi, ko diemžēl neapzinās daudzi gados jaunie interneta lietotāji. "Nevērība var nozīmēt ne tikai draudus, bet arī tādu digitālo pēdu atstāšanu, kas nākotnē var ievērojami apgrūtināt mācību un karjeras iespējas," uzsver Eschoolnews.com. Tomēr aptaujas dati liecina, ka vairāk nekā 50% no pusaudžiem ir pilnīgi pārliecināti, ka viņi paši spēj pieņemt pareizos lēmumus, piemēram, attiecībā uz to, kādus privātuma parametrus uzstādīt savam Facebook profilam, ar kādiem cilvēkiem kontaktēties virtuālajā vidē un tā tālāk. Parasti zināšanas par datu aizsardzību tiek iegūtas eksperimentālā ceļā - tikai pēc tam, kad pieļauta kāda kļūda, pusaudzis sāk interesēties, kā to labot.

Vairāk nekā 70% no aptaujātajiem šādos gadījumos vērsušies pēc palīdzības. Visbiežāk konsultācijas tiek lūgtas draugiem (tā atbildējuši 42% aptaujāto), vecākiem (41%), brāļiem, māsām vai attālākiem radiniekiem (37%). Tikai pašā šā saraksta apakšā ir skolotāji, kuriem padomu lūguši ne vairāk kā 9% aptaujāto, norāda Eschoolnews.com. Lielākā daļa aptaujāto pusaudžu skaidrojuši - viņiem nav radies iespaids, ka skolotājiem kaut ko par šiem jautājumiem ir vērts prasīt, jo viņi tomēr esot citas paaudzes pārstāvji. Skolēni arī norādījuši, ka mācību gada laikā ir tikai viena vai divas stundas, kas tiek veltītas interneta drošības jautājumiem, bet vēlāk šai problēmai netiek pievērsta nekāda uzmanība.

Pētījumā atklātas, ka meitenes biežāk nekā zēni lūdz pieaugušu cilvēku palīdzību, lai noskaidrotu, kā pareizi aizsargāt savus datus; gados jaunāki pusaudži tā rīkojas biežāk par tiem, kuri jau uzskata sevi par gandrīz pieaugušiem; par savu datu aizsardzību lielākas rūpes izrāda turīgākās ģimenēs auguši jaunieši.