PIESLĒDZIES E-KLASEI

Piektdiena, 2025. gada 02. maijs

Sigmunds, Zigismunds, Zigmunds

8020.jpeg
Foto: mardzpe / 123RF
Vienā no Austrālijas pilsētas Pērtas privātskolām stājies spēkā noteikums, kas aizliedz mobilo tālruņu lietošanu arī starpbrīžos. 

Laikraksts The West Australian raksta, ka skolas administrācija šādā veidā mēģina panākt, lai skolēni attīsta savas komunikācijas iemaņas, starpbrīžos sarunājoties ar citiem skolas biedriem, nevis nepārtraukti darbojoties ar saviem iPhone vai citām ierīcēm.

Prestižās meiteņu privātskolas - Penrosa koledžas - direktore Mega Melvila (Meg Melville) stāstījusi par ierasto ainu starpbrīžos - meitenes gan pulcējas grupiņās, taču savā starpā nepārmij ne vārda, jo visa uzmanība pievērsta mobilajiem tālruņiem. Direktore uzsvērusi, ka administrācijai nav nekādu aizspriedumu pret modernajām tehnoloģijām - Penrosa koledžā viedtālruņi tiek izmantoti arīmācību procesā - taču viņa ir pārliecināta, ka skolēniem nepieciešams attīstīt sarunāšanās iemaņas, mācīties uztvert tās nianses, ko sarunā aci pret aci raida sarunu biedra reakcija, ķermeņa valoda.

"Apmainoties ar īsziņām vai fotogrāfijām, šādas iemaņas neveidojas," skaidrojusi M. Melvila. Pēc viņas domām, runa ir arī par elementārām pieklājības normām. "Manuprāt, ir ļoti nepieklājīgi laikā, kad atrodies kopā ar citu cilvēku, nepārtraukti skatīties savā telefonā," uzsvērusi direktore. Viņa piebildusi, ka jaunie noteikumi spēkā ir divas nedēļas un skolnieces pamazām sāk pie tiem pierast. Arī lielākā daļa vecāku pauduši prieku par šīm pārmaiņām - daudzi no viņiem atzinuši, ka mājās atraut bērnus no mobilajiem telefoniem ir gandrīz neiespējami.

The West Australian raksta, ka Austrālijā nav vienotas politikas attiecībā uz mobilo tālruņu lietošanu skolās - noteikumu izstrādāšana ir skolu administrāciju ziņā. Dažās skolās tālruņi, sākoties stundām, jānodod vai jāizslēdz, citur tos atļauts izmantot starpbrīžos, bet ir arī pavisam liberālas skolas, kur skolēniem tālruņus ieslēgtus atļauts turēt arī stundu laikā - izglītības ministrijas direktīva gan nosaka, ka tos nedrīkst izmantot privātai saziņai.

Svētās Marijas koledžas direktors Īens Elders (Ian Elder) uzskata, ka ar šo ierīču klātbūtni nāksies samierināties, tā kļuvusi par neatņemamu mūsdienu dzīves sastāvdaļu. "Bērni ir uzauguši ar telefoniem. Viņi ir pieraduši vienā mirklī sazināties ar draugiem, atjaunot savus profilus sociālajos tīklos, ievietot fotogrāfijas un nekavējoties saņemt atbildes," viņš norāda. Līdzīgās domās ir Sidnejas universitātes komunikāciju zinātnes profesors Džerards Džogins (Gerard Goggin), kurš uzskata, ka saziņa, izmantojot mobilās ierīces, ir tikai jauns komunikācijas veids, kas patiesībā padziļina prasmi sazināties.