PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

6184.jpeg
Foto: veneratio / 123RF
Anglijas lielākās skolotāju arodbiedrības plāno protestēt gan pret plānotajām izmaiņām pedagogu darba vērtēšanas sistēmā (no vērtējuma būs atkarīgs skolotāju atalgojums), gan pārāk ilgajām darba stundām.

Britu raidkorporācija BBC noskaidrojusi, cik daudz nākas strādāt skolotājiem Anglijā. Saskaņā ar izglītības ministrijas pētījumu, kas veikts pagājušā gada nogalē, visgarākās darba stundas ir vidusskolas direktoriem - viņi darbam velta vidēji 63,3 stundas nedēļā. Sākumskolu skolotāji strādā vidēji 59,3 stundas nedēļā, bet vidusskolu skolotājiem slodze ir mazāka - vidēji 55,7 stundas nedēļā. Beidzamo gadu laikā aizvien vairāk vidējās izglītības iestāžu iegūst akadēmiju statusu, un tajās darba režīms skolotājiem ir vēl saudzējošāks - vidēji 55,2 darba stundas nedēļā, raksta BBC interneta mājaslapa.

Jāpiebilst, ka klases priekšā skolotāji pavada mazāko daļu darba laika. Vidusskolu pedagogu slodze klasē vidēji ir 19,6 stundas nedēļā, bet sākumskolu skolotājiem - vidēji 19 stundas nedēļā. Taču tas nebūt nenozīmē, ka ap trijiem pēcpusdienā, kad skolā beidzas stundas, skolotāju darba diena ir beigusies, norāda BBC. Viņus vēl gaida ārpusstundu nodarbības (piemēram, skolēnu pavadīšana uz muzeju vai kādā citā mācību ekskursijā), mājasdarbu labošana, gatavošanās nākamās dienas stundām, līdzdalība apmācības un kvalifikācijas celšanas projektos, kā arī dažādu dokumentu aizpildīšana. Daļu no šī darba iespējams veikt mājās, taču tas vienalga nozīmē, ka skolotāju darba diena bieži vien ievelkas pēc pulksten sešiem pievakarē, kad tai teorētiski būtu jābeidzas. Sākumskolu direktori, piemēram, ik nedēļu vidēji sešas stundas strādā arī brīvdienās.

Taču pašas lielākās pretenzijas Anglijas skolotājiem ir pret pārmērīgi lielo birokrātisko slogu. Dažādu dokumentu aizpildīšanai, atskaišu rakstīšanai un citām formālām administratīvā darba aktivitātēm sākumskolu pedagogi vidēji velta 4,3 stundas nedēļā, liecina izglītības ministrijas dati. Turklāt, aptuveni 45% skolotāju sūdzējušies, ka beidzamo gadu laikā birokrātiskā darba daudzums ir palielinājies, un dažādu inspekciju un pārbaužu, kurām speciāli jāgatavojas, kļuvis vairāk.