PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

6016.jpeg
Foto: michaeljung / 123RF
Lielbritānijā regulāri ir diskusijas par skolēnu formas tērpu nepieciešamību - ne mazums skolēnu un viņu vecāku uzskata, ka šādu ierobežojumu noteikšana nav vajadzīga. 

Par piemēru tiek minēts ASV, kur lielākajā daļā skolu bērniem nav jāvalkā formas tērpi. Pretējās domās ir 15 gadus vecā Hloja Spensere (Chloe Spencer), kura laikrakstā The Guardian skaidro, kādēļ uzskata, ka skolas formu ieviešanai ir pamatots iemesls.

Lai novērstu pārpratumus, meitene uzsver - svārki, žakete un kaklasaite, kas viņai jāvalkā skolā, nebūt nav viņas mīļākais apģērbs. "Taču, ja man būtu iespēja pieņemt lēmumu, es no skolēnu formām neatteiktos," raksta H. Spensere, norādot, ka formas tērpi palīdz skolēniem identificēties ar konkrētu mācību iestādi un izjust lepnumu par to. Viņa atsaucas uz savas skolas (Nīlveidas akadēmijas Kembridžšīrā) direktora Džeisona Vinga (Jason Wing) sacīto: "Formas tērps apliecina jūsu piederību konkrētai organizācijai". Šajā gadījumā organizācija ir skola un formas tērpu valkāšana demonstrē, ka visi, kuri tajā mācās, uzskata sevi par piederīgiem skolai, tās vēsturei un tradīcijām.

"Daļa cilvēku uzskata, ka skolēnu formas tērpu valkāšana palīdz uzlabot sekmes. Stundu laikā netiek lieki novērsta skolēnu uzmanība, klasē veidojas nopietnāka atmosfēra, kas palīdz labāk koncentrēties mācību darbam," raksta H. Spensere. Pēc viņas domām, ļoti svarīgi ir arī tas, ka skolēni savu ģērbšanās paradumu dēļ neizjūt spiedienu no skolas biedru puses. "Formas tērpu valkāšana nozīmē, ka pielikts punkts sacensībai par modernāko un dārgāko apģērbu. Tā ierobežo arī potenciālos huligānus - viņiem kļūst sarežģīti ņirgāties par citu skolēnu apģērbu, jo viņi paši taču ir ģērbušies tieši tāpat," norāda britu skolniece. Viņa atgādina, ka ASV desmitiem tūkstoši bērnu ik dienu neapmeklē skolu, jo baidās no tā, ka citi skolēni viņus varētu aizskart. "Iespējams, tas nav tieši saistīts ar viņu apģērbu, taču formas tērps ir zināms drošības tīkls tiem skolēniem, kuri varētu kļūt par varmāku upuriem. Turklāt tas norāda uz stingru noteikumu ievērošanu skolā, palīdz uzturēt disciplīnu," ir pārliecināta H. Spensere.

Skolniece gan nepiekrīt tam, ka daudzas mācību iestādes uzstāj, lai skolēnu formas tērpi tiktu iegādāti pie konkrēta ražotāja - tas bieži vien nepamatoti sadārdzina apģērba cenu. "Lētāku alternatīvu variantu izvēle var novest pie soda, jo izrādās, ka melnie svārki, kas tev mugurā, nav pareizā fasona melnie svārki," raksta H. Spensere. Viņa gan atzīst, ka pašlaik britu valdība strādājot pie jaunām vadlīnijām, kuru mērķis ir panākt, lai skolēnu formas nebūtu pārāk dārgas.