PIESLĒDZIES E-KLASEI

Trešdiena, 2025. gada 30. aprīlis

Alta, Liāna, Lilija

7615.jpeg
Foto: oksun70 / 123RF
Rietumāfrikas valstī Libērijā Ebolas vīrusa uzliesmojuma dēļ vēl joprojām nav sācies mācību gads, kam bija jāsākas 1. septembrī. 

Vīrusa izplatībai ejot mazumā, izglītības ministrija devusi rīkojumu līdz 2. februārim atsākt mācības skolās, taču interneta ziņu vietne Allafrica.com vēsta, ka daļa skolu tam varētu nebūt gatava.

Trijās Rietumāfrikas valstīs - Sjerraleonē, Gvinejā un Libērijā Ebolas vīruss līdz šim prasījis vismaz 8153 cilvēku dzīvības, turklāt lielākais bojāgājušo skaits ir tieši Libērijā - 3471 cilvēks. Taču beidzamo nedēļu laikā šajā valstī aizvien retāk tiek ziņots par jauniem inficēšanās gadījumiem. Amatpersonas uzskata, ka vīrusa izplatīšanos izdevies apturēt un pamazām Libērija var atgriezties normālas dzīves ritmā. "Visām skolām ir dots rīkojums uzsākt sagatavošanās darbus, lai mācības varētu atsākties nākamajā semestrī - tas sākas februārī," sacīts izglītības ministrijas paziņojumā, kas ik pa laikam tiek nolasīts valsts radio. Ministrija paziņojusi, ka visās skolās būs hlorēts ūdens, lai skolēni regulāri varētu mazgāt rokas, kā arī termometri, bet skolu darbiniekiem jāsagatavojas pildīt visas veselības aizsardzības ministrijas rekomendācijas, lai novērstu vīrusa izplatīšanās atsākšanos.

Izglītības ministrija paziņojusi, ka skolās tiks veiktas pārbaudes, lai noskaidrotu, vai tās gatavas mācību gada uzsākšanai. Taču Allafrica.com vēsta, ka pat galvaspilsētā Monrovijā skolu administrāciju pārstāvji stāsta, ka tik ātri nespēs sagatavoties un viņiem nepieciešams laiks vismaz līdz februāra vidum. Tas, ka skolu ēkas šo mēnešu laikā ir nolaistas un klašu telpās valda netīrība, būtu mazākā problēma - trīs nedēļu laikā to iespējams atrisināt. Taču skolu vadītāji atgādinājuši, ka lēmums par slēgšanu tika pieņemts vēl pagājušā gada 30. jūlijā, pilnībā pārtraucot jaunu skolēnu reģistrēšanu. Tagad tā jāsāk no jauna, un parasti šis process prasot aptuveni pusotru mēnesi. Vēl viena problēma ir skolotāji. Skolas ir slēgtas jau piecus mēnešus, un daudzi no viņiem šajā laikā paspējuši atrast citus darbus. Allafrica.com norāda, ka nav skaidrs, cik daudz skolotāju būs gatavi atgriezties darbā skolā. Tas nozīmē, ka skolu administrācijām ne tikai steigšus jāapzina bijušie darbinieki, bet arī jāmeklē jauni speciālisti. Tikmēr liela daļa no 1,5 miljoniem valsts skolēnu jau ir noilgojušies pēc mācību atsākšanas - piespiedu brīvlaikā viņiem lielākoties nācies garlaikoties, jo vīrusa dēļ bija apstājusies faktiski visa sabiedriskā dzīve.