PIESLĒDZIES E-KLASEI

Svētdiena, 2025. gada 04. maijs

Vijolīte, Viola, Vizbulīte

6889.jpeg
Foto: Grekov / 123RF
Pašlaik ASV sabiedrībā lielas diskusijas notiek par standartizēto pārbaudījumu nepieciešamību. 

Tikmēr Merilendas štata bezpeļņas organizācijas Merilendas finansiālās izglītotības koalīcija (Maryland Coalition for Financial Literacy) aktīvisti uzskata, ka ir pats pēdējais brīdis, lai kā obligātu mācību priekšmetu visās klasēs ieviestu finanšu izglītību. Par šo iniciatīvu organizācijas vadītājs Alens Kokss (Allen Cox) stāstījis interneta ziņu vietnē Takepart.com.

"Ja viss notiktu pēc Alena Koksa prāta, jau bērnudārzos tiktu mācīts, ko nozīmē aizņēmumi un procentu likmes, pamatskolās bērni apmeklētu stundas, kurās uzzinātu, kā pareizi sastādīt mājsaimniecības budžetu, bet vidusskolēniem būtu skaidrs, kā pareizi ņemt studiju kredītu un kas darāms, lai saglabātu un vairotu savu personīgo kapitālu," raksta Takepart.com.

A.Kokss ir pārliecināts, ka šādas mācību programmas ieviešanai (turklāt obligātai visās valsts skolās) pienācis beidzamais brīdis. Viņš norāda, ka daudzi vecāki mājās ar bērniem nemēdz runāt par finansiāliem jautājumiem. Turklāt tas notiek ne tikai negribēšanas dēļ. Pēdējo desmit gadu laikā finanšu pasaulē notikušas ievērojamas izmaiņas, radušies jauni instrumenti, spēkā stājušies jauni likumi, kuros neorientējas pat paši pieaugušie. Viņš atgādina, ka beidzamā lielā finanšu krīze notika daļēji arī tāpēc, ka hipotekāro kredītu ņēmēji bija pārvērtējuši savas spējas aizņēmumus atdot. "Ja steigšus netiks kaut kas darīts, atkal izaugs jauna riskantu kredītu ņēmēju paaudze, kas draud ar jaunām briesmām ekonomikai," skaidro A. Kokss.

Pēc viņa domām ASV skolās finanšu izglītošanas jautājumiem tiek pievērsta nepietiekama uzmanība. Lielākajā daļā štatu tiem atvēlēta vien necila vieta mācību priekšmeta dzīves iemaņas ietvaros, kas tiek apgūts tikai pāris gadu garumā. Tikai 17 ASV pavalstīs ir iespējams apgūt specializētas, paplašinātas programmas, taču arī to apguve pieejama tikai vidusskolēniem, kamēr A. Kokss un viņa domubiedri ir pārliecināti - par naudas lietām ar bērniem jāsāk runāt jau no agras bērnības. "Piemēram, bērnudārzā vai sākumskolā jāsāk ar elementārām lietām - ja tu no mammas saņem dolāru par palīdzēšanu nomazgāt traukus, tev jāzina, kā vispareizāk to iztērēt," viņš skaidro.

Organizācijas izstrādātā mācību programma balstās uz principa, ka pakāpeniski skolēni iegūst tās zināšanas, kas viņiem nepieciešamas, lai orientētos sarežģītajā finanšu pasaulē - viņi mācās pieņemt lēmumus, kas attiecas uz ekonomiku, izprot, kā jārīkojas, lai nopelnītu iztiku, apgūst savu finanšu pārvaldīšanas pamatus, uzzina visu nepieciešamo par kredītiem, uzkrājumiem un investīcijām. Takepart.com piebilst, ka Merilendas finansiālās izglītotības koalīcija izstrādājusi arī pedagogu sagatavošanas programmu un cer, ka tai izdosies sākumā pārliecināt vismaz Merilendas štata varasiestādes par nepieciešamību ātri ķerties pie tās realizēšanas.