PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 06. maijs

Didzis, Gaidis

6476.jpeg
Foto: william87 / 123RF
Pat Anglijā, kur iebraucēji no citām zemēm sen kļuvuši par ikdienu, sabiedrība paudusi izbrīnu, uzzinot, ka kādā Ipsvičas pilsētas skolā izveidojusies neiedomājami multikulturāla vide.

Tās skolēni par savām dzimtajām sauc 58 dažādas valodas. Laikraksts Daily Telegraph uzsver, ka, neatkarīgi no angļu valodas sākotnējā zināšanu līmeņa, viņiem jāmācās pēc vienas un tās pašas programmas, kas būtiski apgrūtina skolotāju darbu.

Hilsaidas mikrorajona sākumskola nav liela pat pēc britu mērogiem - tajā mācās 471 skolēns vecumā no trim līdz vienpadsmit gadiem. Taču lielākajai daļai šo bērnu angļu valoda nav dzimtā, un nesen veiktā pētījumā noskaidrojies, ka savās ģimenēs skolēni runā 58 dažādās valodās. Visizplatītākās no tām ir portugāļu, poļu un lietuviešu, taču skolā mācās arī ieceļotāji no Maķedonijas, Nigērijas un kurdu apdzīvotajām teritorijām. Skolas direktors Lī Ebots (Lee Abbot) šo raibo etnisko sastāvu skaidrojis ar to, ka Ipsvičā ir relatīvi zemas mājokļu cenas un šajā reģionā darbu atraduši daudzi ieceļotāji.

Sarunā ar Daily Telegraph L. Ebots uzsvēris - lai gan viņa vadītās mācību iestādes skolēniem angļu valodas priekšzināšanu līmenis parasti ir zems, nav paredzēts nedz papildus finansējums, nedz laiks, lai to būtiski paaugstinātu. Vienīgais izņēmums - tiem bērniem, kuri absolūti nepārvalda angļu valodu, pirms mācību uzsākšanas tiek organizēti astoņu nedēļu ilgi intensīvie kursi. "Taču, kas attiecas uz visu citu, viņiem apmācības programma ir tieši tāda pati, kā skolēniem, kuriem angļu valoda ir dzimtā," uzsvēris direktors. Neizpratni par šādu politiku paudis Nacionālās Skolotāju savienības (NUT) Safolkas nodaļas vadītājs Greiems Vaits (Graham White), kurš norādījis, ka skolēni, kuriem angļu valoda nav dzimtā, negatīvi ietekmē arī citu bērnu apmācības procesu. "Pieņemsim, ka klasē ir 30 bērni, no kuriem 10 pietiekami labi neprot angliski. Ir taču skaidrs, ka neproporcionāli daudz laika un uzmanības tiks veltīts tieši tiem skolēniem, jo viņiem kaut ko paskaidrot ir sarežģītāk," viņš norādījis sarunā ar Daily Telegraph.

L. Ebots gan nevēlas lieki dramatizēt situāciju un apspriest lietas, ko tāpat nespēj ietekmēt. Tā vietā skola pielikusi lielus pūliņus, lai atrastu mācībspēkus, kas pārvalda dažādas valodas - atsevišķus sākumskolas skolotājus iespējams dēvēt pat par politglotiem. Tieši viņi nepieciešamības gadījumā palīdz skolas administrācijai sazināties ar skolēnu vecākiem, no kuriem daudzi angļu valodu nepārvalda pat sākumskolas līmenī. Tiesa, skolotāji zina ne visas 58 valodas, kurās skolēni runā mājās, tādēļ reizēm vecāku informēšana ir ļoti sarežģīts uzdevums, atzīst direktors.