PIESLĒDZIES E-KLASEI

Pirmdiena, 2025. gada 12. maijs

Ina, Ināra, Inārs, Valija

8013.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
ASV veiktās aptaujas rezultāti liecina, ka jaunieši, kuri skolā izveidojuši romantiskas attiecības, riskē ar to, ka tiks pakļauti psiholoģiskai vai pat fiziskai vardarbībai no savu mīļoto cilvēku puses.

Aizvien biežāk aizskaršanai tiek izmantota virtuālā vide - interneta sociālie tīkli, mobilo tālruņu īsziņas - taču pētījuma autori uzsver, ka mūsdienu tehnoloģijas nav vainojamas šādā pusaudžu uzvedībā, jo tiek izmantotas tikai kā instrumenti, raksta avīze The Washington Post.

"Tehnoloģijas tikai paver plašas iespējas kādam, kurš jau tāpat vēlas aizskaroši un aizvainojoši izturēties pret savu mīļoto cilvēku. Tās ir tikai vēl viens instruments nežēlīgu cilvēku rokās," norāda viena no pētījuma autorēm Dženīne Cveiga (Janine Zweig). Izdevumā Journal of Youth and Adolescence viņa raksta, ka šis ir viens no plašākajiem pētījumiem par situācijām, kādās mēdz nonākt tie skolēni, kuri veido attiecības - tā laikā aptaujāti vairāk nekā 5500 skolēnu desmit Ņujorkas, Ņūdžersijas un Pensilvānijas štatu vidusskolās.

Gandrīz divas trešdaļas no aptaujātajiem skolēniem paziņojuši, ka viņiem ir kāds draugs, ar kuru saista romantiskas attiecības vai arī tāds bijis pēdējā gada laikā. Taču 25% aptaujāto nācies atzīt, ka šī mūža mīlestība ir viņus aizskārusi virtuālajā vidē. Piemēram, gandrīz 6% pusaudžu sūdzējušies, ka viņu otrās pusītes internetā ievietojuši tādas fotogrāfijas, kuras šie jaunieši labprātāk slēptu no svešu cilvēku acīm. 5% pavēstījuši, ka viņu draugi diezgan regulāri publicē nejaukus komentārus viņu lapās sociālajos tīklos. Liela daļa cietušo sūdzējušies par to, ka no saviem draugiem saņēmuši aizskarošas mobilā tālruņa īsziņas vai ierakstus Skype.

Vairāk nekā 80% no tiem, kuri no saviem draugiem cietuši virtuālajā vidē, atzinuši, ka pret viņiem tiekot vērsta arī psiholoģiska vardarbība. Skolēni mēģinot ierobežot savu draugu kontaktus ar citiem skolas biedriem vai ģimenes locekļiem, izsekojot un publiski viņus apvainojot. Puse no aptaujātajiem bijuši spiesti atzīt, ka draugi mēdz viņus ietekmēt fiziski, turklāt šīs izpausmes variējas no knaibīšanās un skrāpēšanās līdz pat žņaugšanai. Savukārt trešdaļa skolēnu apgalvojuši, ka pret viņiem vērsta arī seksuāla vardarbība.