Arvien biežāk mēs konstatējam, ka mums nepietiek laika, lai paveiktu visus ieplānotos darbus, un mums nākas sev uzdot jautājumu – kur palicis laiks?

Uz šo jautājumu var atbildēt septiņi punkti, kuros redzam, kā mēs visbiežāk zaudējam savu laiku:

  • Gaidīšana – mēs gaidām uz sabiedrisko transportu, lēno datoru un atbildi uz vēstuli no skolas biedra.  Pirms sāc kārtējo reizi gaidīt, izvērtē, vai tā vietā, lai visu darītu pēc kārtas, Tu vari darīt vairākas lietas paralēli?
  • Transportēšana – reizēm gadās, ka lielu daļu laika esam pavadījuši ceļā. Pārdomā savu ikdienu – vai visas Tev nepieciešamās vietas, kuras apmeklē dienas laikā, atrodas maksimāli tuvu viena otrai, kā arī – vai esi maksimāli efektīvi saplānojis maršrutu?
  • Labošana un pārstrāde -  reizēm mums nākas labot jau paveiktos darbus, jo steigā esam pieļāvuši kļūdas tajos. Rūpīgs un nesteidzīgs darbs, koncentrējoties uz konkrēto darba uzdevumu mazina labošanas vai pārstrādes risku. Iespējams, tavā ikdienā ir uzdevumi, kurus var apvienot vai atcelt pavisam?;
  • Liekas kustības – gadās, ka telpas tiek iekārtotas, nepārdomājot to funkcionalitāti un cilvēku, kuri tajās uzturas, pamatvajadzības, kas noved pie liekām kustībām. Pārskati, vai Tava darba vide ir pakārtota Tavām darba vajadzībām?
  • Zema kvalitāte – izpēti, kur laicīga kļūdu apzināšana palīdzēs samazināt vai novērst kļūdas un pārstrādi?
  • Inventāra uzkrājumi – cik bieži Tu izmanto tos priekšmetus, kuri pašlaik atrodas uz Tava galda? Izvērtē, vai laika gaitā Tev nav uzkrājušies tādi priekšmeti, kuri vairs nedarbojas vai netiek lietoti ikdienā, un tiec vaļā no šiem priekšmetiem. Atstājot tikai ikdienas uzdevumu veikšanai nepieciešamo, samazināsies darba priekšmetu meklēšanas laiks. 
  • Pārcenšanās – reizēm, neko sliktu negribēdami, mēs mēdzam pārcensties – izdarīt vairāk,  nekā nepieciešams, taču mūsu pārcenšanās netiek atzinīgi novērtēta. Izvērtējiet darba apjomu un veikt uzdevumus tieši laikā (termiņā), kad tas ir nepieciešams, kā arī tieši vajadzīgajā apjomā.

Visiem šiem zaudējumiem ir tieša ietekme uz mūsu laika patēriņu, tās visas ir darbības, kas nepievieno vērtību mūsu darba gala rezultātam, tomēr mums nākas par tām maksāt ar mūsu laiku.