PIESLĒDZIES E-KLASEI

Otrdiena, 2025. gada 13. maijs

Ira, Iraīda, Irēna, Irina

5711.jpeg
Foto: wavebreakmediamicro / 123RF
Krievijas skolu skolotāji turpina vākt parakstus zem sūdzības izglītības ministrijai. Viņi ir neapmierināti ar to, ka skolā spiesti pavadīt divreiz vairāk laika, nekā līdz šim.

Pēc daudzu skolu vadītāju domām mājasdarbu labošana un sagatavošanās darbs nākamajām mācību stundām jāveic skolas telpās. Bieži vien tam nav piemērotu apstākļu, turklāt par ārpusstundu darbu skolotājiem papildus nemaksā, raksta avīze Novije Izvestija.

Laikraksts norāda, ka, saskaņā ar likumu, Krievijā skolotāja slodze ir 18 mācību stundas nedēļā, taču tām pievienots arī tikpat ilgs ārpusstundu darbs. Proti, skolotājiem jādežurē skolā, jāpiedalās vecāku sapulcēs un metodiskajās sanāksmēs, kā arī dažādos ārpusklases pasākumos, piemēram, kopā ar skolēniem dodoties uz teātriem, muzejiem vai ekskursijās. Ārpusstundu darba laiks daļēji tiek atvēlēts arī skolēnu mājasdarbu un kontroldarbu pārbaudīšanai, kā arī tam, lai sagatavotos nākamajām mācību stundām. Līdz šim skolotāji to bija pieraduši darīt mājās, taču tagad, aizbildinoties ar grozījumiem likumā par izglītību, daudzu skolu vadītāji liek skolotājiem vismaz 36 stundas nedēļā uzturēties skolā.

"Viņi piespiež tā rīkoties pat tos skolotājus, kuriem ir tikai 10 mācību stundas nedēļā. Rodas iespaids, ka administrācijas darbinieki neuzticas skolotājiem, uzskata, ka, izejot pa skolas durvīm, viņi uzreiz ķersies pie privāto lietu kārtošanas, stundām nemaz negatavojoties," stāsta skolotāju arodbiedrības Učiteļ (Учитель) līdzpriekšsēdētājs Andrejs Demidovs (Андрей Демидов). Skolotājus jaunā kārtība neapmierina. Kādas Maskavas skolas pedagoģe Irina Grišina (Ирина Гришина) stāsta, ka lielākajā daļā skolu pēc mācību stundu beigām tiek sniegti dažādi papildu pakalpojumi par maksu, klašu telpas ir aizņemtas un skolotājiem vienkārši nav, kur strādāt. "Pie mums visi pulcējas skolotāju istabā un cīnās par pieeju vienīgajam datoram," saka I. Grišina.

Viņas kolēģe Larisa Mendeļeviča (Лариса Менделевич) šī iemesla dēļ jau iesniegusi atlūgumu. "Man bija 18 stundas jāstrādā ar skolēniem un viņu vecākiem, pēc tam 18 stundas vienkārši jāatsēž darba vietā, bet, kad atnācu mājās, jāstrādā ar dažādiem materiāliem, jāgatavojas nodarbībām un jāpaaugstina sava kvalifikācija," viņa stāsta intervijā Novije Izvestija, paužot bažas, ka jauno noteikumu dēļ no skolām aizies daudzi pedagogi. Skolotāji arī norādījuši, ka jaunā kārtība nav taisnīga pret tiem, kuriem ir tikai viena slodze - pedagogi, kuri uzņēmušies divas slodzes, skolā pavada tās pašas 36 stundas nedēļā, taču par savu darbu saņem ievērojami lielāku atlīdzību.

Izglītības ministrijas amatpersonas uzsvērušas, ka šis jautājums jārisina sarunās starp skolu administrācijām un skolotājiem. Novije Izvestija norāda, ka Krievijā ir ne mazums mācību iestāžu, kur nekādu konfliktu neesot, jo skolu direktori saprot, ka piespiest skolotājus maksimāli ilgu laiku pavadīt skolā nav lietderīgi. "Pedagogi taču var strādāt attālināti, viņiem ir iespēja kontaktēties ar skolēniem," norādījis Maskavas 109. izglītības centra direktors Jevgēņijs Jamburgs (Евгений Ямбург).