PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2024. gada 27. jūlijs

Dita, Marta

Kā uzturēt sportisko formu mācību gada laikā?
Kā uzturēt sportisko formu mācību gada laikā?
Zināms, ka regulāra fiziskā aktivitāte paaugstina un uzlabo dzīves kvalitāti, turpretī sēdošs dzīvesveids un nelāgi ēšanas ieradumi saistīti ar dažādu saslimšanu risku. Latvijas sabiedrībā, tajā skaitā arī skolās, ir novērojama fizisko aktivitāšu samazināšanās tendence. Sporta nodarbības lielākoties ir nepietiekamā daudzumā un ir vienu vai divas reizes nedēļā.

Tāpēc ir svarīgi, lai mācību gada laikā jaunais cilvēks nezaudētu interesi par fiziski aktīvu un veselīgu dzīvesveidu un turpinātu regulāri veikt fiziskās aktivitātes ārpus skolas. Tas nozīmē ne tikai dažādu motoro darbību pilnveidošanu un attīstīšanu, t.i., trenēšanu sporta nodarbību laikā, bet arī izglītošanu par fiziskajām aktivitātēm un to daudzveidību, šo aktivitāšu nozīmi fiziskās veselības uzturēšanā un nostiprināšanā.

Šeit būs daži noderīgi padomi, kas palīdzēs skolniekam iesaistīties ikdienas aktivitātēs, lai saglabātu sportisko formu visa mācību gada laikā:

1. Vairāk staigājiet ar kājām.

Pastaigas var palīdzēt sadedzināt kalorijas, uzlabot muskuļu tonusu un mazināt stresu. Vienkārša pedometra (soļu skaitītāja) izmantošana, ir lielisks veids, kā uzraudzīt ikdienas pastaigas. Veselīgs mērķis, ko mēģināt sasniegt, ir 10 000 soļu dienā (1).

2. Kāpiet pa kāpnēm.

Kāpšana pa kāpnēm apvieno sirds un asinsvadu (kardio) un spēka treniņus. Ja nevarat atrast labas kāpnes, kur kāpt, tā vietā veiciet pakāpienus. Mērķis ir noiet 50 pakāpienus dienā.

2.png

3. Apgūstiet dažādas sporta kustības.

Veiciet ķermeņa svara pretestības vingrinājumus, piemēram, vienkāršus pietupienus, izklupienus un atspiešanos jebkurā vietā, kur dzīvojat vai izmantojiet ielu vingrošanai paredzētās vietas un sporta laukumus.

4. Nodrošiniet veselīgas uzkodas starp ēdienreizēm.

Izvairieties no tukšām kalorijām un izvēlieties uzturvielām bagātu pārtiku, kas ir būtiska stresa un aizņemtības laikā. Veseli augļi, proteīna batoniņi, smūtiji vai olbaltumvieku kokteiļi var būt glābēji, kad esat izsalcis. Ja tomēr saslimsti, iespējams izvēlēties tiešsaistes aptiekas, kas būtu labs risinājums, lai iegādātos vitamīnus vai zāles, nepakļaujot apkārtējos saslimšanas riskam..

5. Nodrošinieties ar ūdeni.

Dzeriet 8–10 glāzes ūdens vai tīras tējas dienā — un pat vairāk, ja ir karsts laiks vai vingrojat.

6. Atrodiet fitnesa draugus.

Fitness ir lielisks iegansts jaunu draugu iegūšanai. Neatkarīgi no tā, vai tas ir klasesbiedrs, vai  kāds, kura grafiks ir līdzīgs jums, visticamāk, jūs pieturēsities pie fitnesa rutīnas, ja jums ir partneris, ar kuru vingrot. Turklāt, ja blakus ir draugs, tas palielinās jūsu motivāciju.

3.png

7. Patstāvīgie fiziskie vingrinājumi brīvajā laikā.

Masu fiziskās kultūras un sporta pasākumi, kas notiek brīvdienās mācību gada laikā un brīvdienās. To saturā ir sporta vakari, sporta dienas ar ģimeni, masu kross un stafetes, fiziskās kultūras brīvdienas, dažāda līmeņa sacensības, pārgājieni u.c. Piedalieties kopā ar ģimeni skriešanas maratonā vai riteņbraukšanas sacensībās, praktizējiet orientēšanos mežā vai tuvākajā apkārtnē, tādējādi vairojot pozitīvas emocijas un kopā būšanas prieku.

8. Nodarbības veselības uzlabošanas un sporta nometnēs.

Skolēnu vasaras un ziemas brīvlaikā, nodrošinot atjaunojošu un veselību uzlabojošu, rūdošu un attīstošu iedarbību, nometnes apstākļos tiek īstenotas daudzas skolēnu fiziskās aktivitātes formas: rīta vingrošana, peldēšanas nodarbības, treniņi dažādos sporta veidos, pārgājieni, fiziskā kultūra un sporta izklaides un spēles, iekšējās un starpnometņu sporta sacensības utt.

(1)  Atsauce

Reklāmraksts