PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5935.jpeg
Foto: 123RF
Intensīva mācību vielas atkārtošana, negulētas naktis, nervu sabrukumi, dusmu lēkmes - maijā ar to nākas saskarties daudzās britu ģimenēs, jo skolās sācies eksāmenu un pārbaudījumu laiks.

Britu raidsabiedrība BBC aptaujājusi speciālistus, lai noskaidrotu, kā šajās dienās rīkoties skolēnu vecākiem, un lielākā daļa ekspertu uzsver, ka viņiem nepieciešams būt īpaši iecietīgiem un pacietīgiem - skolēniem stresa jau tāpat pietiek.

Interneta vietnes Mumsnet dibinātāja Džastina Robertsa (Justine Roberts) atzīst, ka eksāmenu laikā nervozē ne tikai skolēni, bet arī viņu vecāki un reizēm mājās iet kā mazajā ellītē. "Ir nepieciešams atrast pareizo līdzsvaru, un lielākā daļa mūsu vietnes apmeklētāju uzskata, ka vecākiem šajās dienās jādemonstrē lielāka savaldība un pacietība, nekā parasti, jācenšas mazināt bērnu stresa līmeni," skaidro Dž. Robertsa. Vietnes apmeklētāji norādījuši, ka vecākiem jātur gatavībā uzkodu krājumi un kafija, ik pa 45 minūtēm jāatceras atgādināt mācībās iegrimušajiem bērniem, ka nepieciešama arī tējas pauze. Skolēniem jāatgādina arī par kārtīgas ēšanas un miega nepieciešamību, taču vecāki nekādā gadījumā nedrīkst būt pārāk uzbāzīgi, jo skolēni šajā laikā ir ļoti viegli aizkaitināmi. "Mēs parasti brīdinām vecākus, ka šis, iespējams, ir pats sarežģītākais laiks pusaudžu dzīvē. Viņiem jāsaprot, ka skolēni ir ļoti nervozi, jāpiever acis uz lietām, par kurām parasti bērnam tiktu aizrādīts," ir pārliecināts Birmingemas Perijpīčas vidusskolas direktors Laiems Nolans (Liam Nolan).

Londonas universitātes Izglītības institūta psiholoģe un konsultante Vivjena Hila (Vivian Hill) uzsver, ka pats svarīgākais vecākiem ir saprast - bērni ir dažādi, un tikpat dažāda mēdz būt viņu mācīšanās tehnika un apstākļi, kādos viņi vislabāk iegaumē mācību vielu. Lielākā daļa konfliktu rodas tieši šīs neizpratnes dēļ. Piemēram, ir skolēni, kuriem vienkāršāk atkārtot mācību vielu, ja fonā skan mūzika vai darbojas televizors - vecākiem nevajadzētu par katru cenu pieprasīt izslēgt šīs ierīces, kas, pēc viņu domām, traucē koncentrēties. Tas pats attiecas uz mācīšanos naktīs - īpaši veselīgi tas, protams, nav, tomēr daudzi bērni patiešām naktīs spēj labāk koncentrēties, tādēļ nebūtu jāuzstāj, lai viņi dodas gulēt pirms pusnakts. V. Hila piebilst, ka nereti skolēniem ir vienkāršāk atkārtot mācību vielu kopā ar klasesbiedriem - vecākiem nebūtu jāiebilst pret šādu iespēju. "Dažiem pusaudžiem ir palaimējies - izskatās, ka viņi pret visu izturas vieglprātīgi, taču patiesībā šāda attieksme dod lieliskus rezultātus. Ja vecāki iejauksies, nekas labs nav gaidāms," uzsver speciāliste.

Taču, ja bērnam nepieciešams klusums un miers, tādu jācenšas nodrošināt. V. Hila norāda, ka problēmas var rasties ģimenēs, kurās aug vairāki bērni - ja brāļi vai māsas taisa lielu troksni, skolēnam, kurš gatavojas eksāmenam, ir ļoti sarežģīti koncentrēties. "Ja mājās atrast kādu klusu stūrīti ir neiespējami, jāmeklē cits risinājums - varbūt bērnam labāk gatavoties eksāmenam skolas bibliotēkā," skaidro V. Hila. Taču pats svarīgākais, kas jāievēro vecākiem - eksāmenu dienās nedrīkst izdarīt papildu spiedienu uz skolēnu, nepārtraukti viņam atgādinot, cik svarīgs ir gaidāmais pārbaudījums. "Visbezjēdzīgāk ir daudzināt, ka šī ir viņa vienīgā iespēja. Cilvēkam allaž ir vēl kāda iespēja," uzsver V. Hila.