PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

8013.jpeg
Foto: dolgachov / 123RF
Palestīniešu islāmistu grupējuma HAMAS kontrolētajā Gazas joslā pieņemts lēmums- sākot ar nākamo mācību gadu zēniem un meitenēm, kuri sasnieguši deviņu gadu vecumu, būs jāmācās atsevišķi.

Savukārt meiteņu skolās vairs nedrīkstēs strādāt pedagogi - vīrieši. Reuters gan atgādina, ka līdzīgi likumi ir daudzās musulmaņu valstīs, turklāt lielākajā daļā Gazas joslas skolu šāda prakse ievērota arī līdz šim, tādēļ lielas pārmaiņas nav gaidāmas.

"Mēs esam musulmaņu sabiedrība, kas ciena savu reliģiju. Mūsu lēmuma iemesls nav vēlme kādam uzspiest islāmu, kā to pasniedz atsevišķi cilvēki. Mēs vienkārši vēlamies cienīt savas tradīcijas un sabiedrības kultūru," sarunā ar ziņu aģentūru AP skaidrojis Gazas joslas izglītības ministrijas tieslietu padomnieks Valids Mezhers (Walid Mezher). Jāatgādina, ka saskaņā ar musulmaņu tradīcijām kontakti starp pretēja dzimuma pārstāvjiem, kuri nav radinieki, tiek ierobežoti līdz ar brīdi, kad pusaudžiem sākas pubertātes periods. Ņemot vērā, ka mūsdienās meitenes nobriest ļoti ātri, arī pieņemts lēmums mācības atsevišķi organizēt jau no deviņu gadu vecuma.

Jaunais likums izraisījis jau prognozētu neapmierinātību liberālajās aprindās. Pazīstamā palestīniešu sieviešu tiesību aizstāve Zeinaba al Goneimi (Zeinab Al-Ghoneimi) uzsvērusi, ka HAMAS atkal cenšas uztiept sabiedrībai savas radikālā islāma vērtības un ideoloģiju. "Viņi ir apvainojuši sabiedrību, paziņojot, ka vecais likums neatbilst kopienas tradīcijām un ir nepieciešamas pārmaiņas," Reuters citē Z. al Goneimi sacīto.

Tomēr ziņu aģentūra AP uzsver, ka nekādas lielās pārmaiņas Gazas joslas skolās nav gaidāmas - jaunais likums tikai oficiāli apstiprina pārliecinošā vairākumā skolu pieņemto praksi. Pavisam Gazas joslā ir 690 skolas, kurās mācās 466 000 skolēnu. 397 skolās, kas atrodas vietējās valdības pārvaldē, mācības zēniem un meitenēm jau tagad tiek organizētas atsevišķi. Tas pats attiecas uz vēl 243 mācību iestādēm, kas atrodas ANO pārraudzībā - šī organizācija pārvalda zēnu un meiteņu skolas. Savukārt no 50 privātskolām, kas darbojas Gazas joslas teritorijā, tikai četrās - trijās kristiešu organizāciju skolās un vienā Amerikāņu Starptautiskajā skolā - zēni un meitenes, sasniedzot pusaudžu vecumu, mācās kopā. Šīs četras skolas apmeklē 3500 skolēnu, un tikai tām līdz ar nākamo mācību gadu nāksies veikt pārmaiņas, norāda AP.

Ziņu aģentūra arī uzsver, ka musulmaņu pasaulē šāda situācija ir ierasta. Piemēram, Irākas skolās zēni un meitenes obligāti tiek nošķirti pēc 12 gadu vecuma sasniegšanas, bet dažās provincēs mācības atsevišķi tiek organizētas jau pamatskolā. Lai gan likums neaizliedz vīriešiem apmācīt meitenes, Irākas izglītības ministrija cenšas darbam meiteņu skolās piesaistīt tikai sievietes. Pakistānā oficiāli dzimumu segregācija nav noteikta, taču vidusskolās zēni un meitenes mācās atsevišķi. Jordānijā un Libānā attiecīgu lēmumu pieņemšana nodota vietējo varasiestāžu ziņā, un lielākajā daļā skolu zēni un meitenes mācās atsevišķi. Vēl lielāka segregācija ir Persijas līča valstīs - tur ir ne tikai atsevišķas skolas zēniem un meitenēm, bet arī skolas vietējo iedzīvotāju un imigrantu bērniem.