PIESLĒDZIES E-KLASEI

Sestdiena, 2025. gada 10. maijs

Maija, Paija

5859.jpeg
Foto: pressmaster / 123RF
Krievijā pašlaik tiek gatavoti jauni pirmsskolas izglītības standarti, un izstrādātais dokumenta projekts paredz, ka bērnudārzos lielāku uzmanību pievērsīs nevis mācībām, bet spēlēm.

Ierēdņi, kuri strādā pie dokumenta, solījušies ņemt vērā arī bērnudārzu darbinieku un bērnu vecāku viedokli, raksta avīze Moskovskij Komsomoļec (Московский Комсомолец).

"Pirmkārt, vēlos nomierināt visus vecākus - jaunā standarta sabiedriskā apspriešana interneta sociālajos tīklos sākās maijā un ritēs visu vasaru," skaidrojis izglītības ministrijas darba grupas pārstāvis Aleksandrs Asmolovs (Александр Асмолов). Viņš uzsvēris, ka paralēli darbosies vairākas ekspertu grupas, un no 1. septembra projekts eksperimenta kārtā tiks uzsākts tikai atsevišķos bērnudārzos.

Krievijas Zinātņu akadēmijas Izglītības socioloģijas institūta direktors Vladimirs Sobkins (Владимир Собкин), kurš aktīvi iesaistījies jaunā standarta izstrādāšanā, uzsvēris, ka tiks risināti dažādi uzdevumi. "Pirmkārt, bērniem pēc bērnudārza ir jābūt vienādi gataviem uzsākt skolas gaitas - neatkarīgi no tā, kā viņus audzina mājās un kāda situācija ir ģimenēs. Otrkārt, jebkuram bērnam neatkarīgi no tā, kādu sociālo slāni viņš pārstāv, ir jābūt pieejamai kvalitatīvai pirmsskolas izglītībai," stāstījis speciālists. Pēc viņa sacītā, viens no svarīgākajiem mērķiem ir atjaunot bērnu attīstības sistēmu, kas balstīta uz tradicionālajām spēlēm. V. Sobkins uzskata, ka aktīvas bērnu spēles un rotaļas faktiski izzudušas - vecāki šādu vidi nav spējīgi nodrošināt laika trūkuma dēļ, arī bērnudārzos uzsvars līdz šim likts uz apmācību, un bērniem vispār nepaliek laika spēlēm.

Šādai pieejai piekrīt pedagoģe un zinātniece Tatjana Volosoveca (Татьяна Волосовец), kura pauž arī bērnudārzu audzinātāju viedokli. "Pedagogi uzskata, ka bērnudārzā bērnus nav jāmāca lasīt un rakstīt, tam ir domāta skola! Daudz svarīgāk ir attīstīt atmiņu, uzmanību, domāšanu, iztēli. Ir aplami uzskatīt, ka bērnudārza uzdevums ir gatavot bērnu skolai. Skolas padagogiem ir jābūt gataviem pieņemt gan brīnumbērnus, gan mazāk attīstītus bērnus," viņa stāsta sarunā ar Moskovskij Komsomoļec. Tāpat T. Volosoveca cer, ka jaunais pirmsskolas izglītības standarts atbrīvos bērnudārzu audzinātājus no pārlieku lielās birokrātijas, tāpēc varētu tikt ieviestas vienkāršas un saprotamas mācību programmas.

T. Volosoveca vērsusi uzmanību arī uz sadarbību ar bērnu vecākiem, taču Moskovskij Komsomoļec uzsver, ka vecāku domas attiecībā uz bērnudārza misiju dalās. Vieni ir pārliecināti, ka bērnam jau no trīs gadu vecuma jāmācās gan lasītprasme, gan rakstītprasme, gan svešvalodas. Savukārt citi krīt otrā galējībā, uzskatot, ka bērnam neko nedrīkst uzspiest. Tiesa, abu viedokļu pārstāvji ir vienisprātis, ka bērnudārziem jādod iespēja iegūt papildu iemaņas dažādos pulciņos - mūzikas, zīmēšanas, sporta utt.